Zwierzaki z masy solnej

zwierzakiNie wiem jak u Was, ale nasz termometr ogrodowy w weekend wskazywał temperaturę +11 stopni. Nie ukrywam, że byłam zadowolona ze słoneczka, które towarzyszyło mi przez cały dzień sprzątania ostatnich liści, które spadły z drzew. Basia i Ignaś niestety nie podzielali mojego entuzjazmu. Basia stanowczo stwierdziła, że „nie lubi słońca, ona lubi tylko śnieg”. Żeby nie słyszeć po raz setny dzisiejszego dnia pytania ”Mamo kiedy spadnie śnieg” obiecałam, że po powrocie do domu pobawimy się masą solną. Dzieciaki nazbierały pełen koszyczek kolorowych liści i ruszyliśmy do domu, żeby przygotować ptaszki, które podpatrzyliśmy w karmniku.

Potrzebne materiały:

masa solna, makaron, pieprz ziarnisty, muszelki, fasola, kolorowe liście, kolorowa bibuła, odrobina zimnej wody.

Potrzebne składniki do przygotowania masy solnej, sposób przygotowania, suszenia oraz barwienia szczegółowo opisałam TUTAJ.

Masę solną podzieliłam na dwie równe części i dałam Basi i Ignasiowi. Podczas spaceru dzieci były bardzo zadowolone, że zrobimy w domu kolorowe ptaszki. Niestety po powrocie do domu zmieniły zdanie. Z wielkim trudem udało mi się ich namówić na zrobienie chociaż jednego ptaszka, ale kiedy dałam im wolną rękę powstały prawdziwe cuda. Zapotrzebowanie na masę solną było tak duże, że musiałam przygotować dodatkową porcję :)

zwierzaki zwierzaki

Wspólnymi siłami przygotowaliśmy biedronkę, ptaszka, dwa ślimaki, krokodyla (ten zielony po prawej na ostatnim zdjęciu :)) oraz jeżyka.
Na koniec naszej przygody z masą solną Basia nie mogła sobie odmówić przyjemności i zrobiła bałwanka. Powiedziała, że skoro nie może ulepić bałwana ze śniegu to zrobi go z masy solnej.

zwierzaki zwierzaki

Zwierzaki pozostawiliśmy do wyschnięcia.

zwierzaki

Po kilku dniach nasze zwierzaki zrobiły się twarde jak kamień.

zwierzaki

W odrobinie wody zamoczyliśmy kawałek bibuły. Mokrą bibułę przykładaliśmy do zwierzątek z masy solnej. Masa solna w kontakcie z mokrą bibułą zmieniała kolor. Najładniej na masie solnej widać ciemne i intensywne kolory bibuły takie jak fiolet, zieleń lub czerwień. Po przyłożeniu do masy solnej bibuły w kolorze żółtym nie było widać zmian. Brązowa bibuła zafarbowała masę solną na bardzo delikatny kolor, który bardziej przypominał czerwień niż brąz.

zwierzaki

Uwaga na palce!!!

Mokra bibuła pokolorowała nie tylko nasze zwierzątka, ale także nasze dłonie. Przez cały dzień chodziliśmy z kolorowymi paluszkami :)

Życzymy miłej zabawy i czekamy na zdjęcia Waszych prac :)

Zobacz także:

Masa solna-przepiękna pamiątka dla rodziców
DSC02754
Jesienna rafa koralowa
jesienna-rafa-koralowa-4
Ananasy z szyszek
ananaski10

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *