Żelowa tabliczka

DSC03180-0.3-knW dzisiejszym poście żelowa tabliczka. czyli prosta zabawa dla dzieci w różnym wieku oparta na zmysłach.

Do przygotowania zabawy potrzebujemy woreczki strunowe, żel do włosów oraz kolorowe pomponiki lub koraliki.

Na woreczku przyklejamy taśmą bezbarwną cztery figury geometryczne w różnych kolorach. Do woreczka przekładamy żel do włosów oraz wkładamy pomponiki w takich samych kolorach jak figury geometryczne. Tak przygotowane woreczki dokładnie zaklejamy taśmą izolacyjną i przyklejamy do kartonowej tabliczki. Wszystko już gotowe, a więc zaczynamy zabawę.

Na początku proponuję zostawić na kilka minut dziecko samo z nową zabawką i pozwolić mu sprawdzić jak wszystko działa. Jeżeli dziecko już dokładnie obejrzy, dotknie i poprzesuwa pierwsze pomponiki to możemy zacząć zabawę.

Zabawa polega na wykonywaniu przez dziecko określonych zadań. Na początku zaczynamy od bardzo prostych ćwiczeń, np.:

– umieść wszystkie pomponiki w żółtym kwadracie,

– umieść wszystkie zielone pomponiki w niebieskim kole itd.

Jeżeli dziecko dobrze wykona powyższe zadania możemy zwiększyć stopień trudności, np.:

– w kole, kwadracie, trójkącie oraz prostokącie umieść po jednym pomponiku z każdego koloru

– dopasuj kolor pomponików do koloru figury geometrycznej, a następnie przesuń dwa pomponiki koloru czerwonego do zielonego trójkąta oraz 5 pomponików koloru niebieskiego do czerwonego prostokąta

– w żółtym kwadracie umieść trzy pomponiki, w trójkącie pięć pomponików itd.

Ilość zadań do wykonania zależy wyłącznie od naszej wyobraźni, przez co zabawa może trwać nawet godzinę. Pamiętajmy jednak, że małe dziecko nie potrafi się skupić długo na wykonywaniu jednego zadania. Jeżeli zauważymy, że dziecko zaczyna się nudzić lub gorzej reaguje na nasze zagadki to lepiej przerwać zabawę i wrócić do niej następnego dnia.

Każde poprawnie wykonane zadanie należy oczywiście nagrodzić brawami. Rozwiazywanie zadanych zadań daje dziecku dużo satysfakcji i radości ze wspólnie spędzonego czasu.

Na dworze piękna wiosenna pogoda. Tablicę do zabawy możemy zabrać na spacer i pobawić się z dzieckiem na ławce w parku lub leżąc na trawie na kocyku.

Pamiętajmy, żeby poziom trudności dostosować do wieku dziecka. Podczas zabawy dziecko poznaje świat w oparciu o zmysły oraz ćwiczy ruchy rąk i palców. Starsze dzieci uczą się kolorów, kształtów oraz podstaw matematyki. Przesuwanie palcami kolorowych pomponików po gęstym żelu daje bardzo miłe wrażenia dotykowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *