Zabawy podczas kąpieli – część II: zabawy ze starszymi dziećmi

zabawy_podczas_kąpieliW przypadku niemowląt niechęć do kąpieli wynika ze strachu przed wodą lub złych wspomnień z pierwszych kąpieli w szpitalu. W przypadku starszych dzieci problem pojawia się nagle i jeżeli nie znajdziemy szybko przyczyny, to dziecko może zniechęcić się do wody na dłuższy czas. Najczęściej niechęć do kąpieli u starszych dzieci wynika z tego, że dziecko przewróciło się do wanny, zakrztusiło wodą, woda z mydłem wpadła dziecku do oczu lub w inny sposób straciło poczucie bezpieczeństwa w wodzie. Pamiętajmy także, aby wołaniem do kąpieli nie przerywać dziecku innej zabawy. Samopoczucie naszego dziecka podczas kąpieli zależy również od pory dnia w jakiej kąpiemy maluszka. Nie możemy kąpać dziecka zbyt późno, bo będzie za mocno zmęczone, ani zbyt wcześnie, bo będzie np. głodne. Najlepiej ustalić stałą godzinę kąpieli.

Oto kilka sprawdzonych zabaw z dzieckiem w kąpieli:

1. Do zabawy podczas kąpieli możemy wykorzystać bąbelki wykonane z wody wymieszanej z płynem do mycia naczyń. Bąbelki kładziemy na różne części ciała dziecka. Zadaniem malucha jest nazwanie części ciała, na którą został położony bąbelek. Przy tej zabawie należy szczególna uwagę zwrócić na bezpieczeństwo dziecka. Podczas zabawy w wannie z bąbelkami dziecko szybko zapomina o tym gdzie jest. Próbując złapać bąbelek może w łatwy sposób stracić równowagę i upaść do wody lub uderzyć się o krawędź wanny.

2. Kolejna bardzo ciekawą i rozwijającą propozycją zabawy z dzieckiem podczas kąpieli są rysunki z piany. Zadaniem dziecka jest wykonanie na kafelkach rysunku z piany np. drzewa, słońca itp. Zabawę możemy w dowolny sposób modyfikować, np. my rysujemy rysunek z piany, a dziecko zgaduje co to jest. Zabawa bardzo rozwija wyobraźnię malucha.

3. Układanie zabawek na krawędzi wanny. Przed kąpielą dziecko wybiera kilka zabawek, które będą mu towarzyszyły podczas zabawy w wodzie. Zadaniem dziecka jest ułożenie tych zabawek na krawędzi wanny. Kolejnym krokiem może być przekładanie zabawek z jednej strony wanny na drugą, układanie zabawek według wielkości, koloru czy rodzaju. Dziecko podczas zabawy uczy się chwytania przedmiotów jedną rączką, kontroluje ruchy rąk i paluszków oraz operuje przedmiotami w celu wykonania zadania.

zabawy_podczas_kąpieli

4. Bardzo rozwijającą i absorbującą zabawą jest gra w koszykówkę. Z jednej strony wanny siada dziecko, a po drugiej stronie ustawiamy puste wiaderko. Zadaniem dziecka jest wrzucenie jak największej ilości piłeczek do wiaderka.

zabawy_podczas_kąpieli

5. Do zabawy z dzieckiem podczas kąpieli możemy wykorzystać wcześniej wspólnie przygotowane żaglówki z łupinek orzecha włoskiego lub motorówki wykonane z plastikowych butelek. Dla żaglówek możemy zorganizować regaty. W jednej linii ustawiamy żaglówki. Dziecko za pomocą słomki do picia zimnych napojów porusza żaglówkami. Przez cały czas obserwujemy, która żaglówka pierwsza dopłynie do mety. Motorówki możemy wykorzystać do transportu zabawek kąpielowych.

zabawy_podczas_kąpieli6. Jeżeli jesteśmy przy temacie wodnych środków lokomocji to możemy przygotować statek z plastikowej miski. Kapitanem na tym statu jest oczywiście nasze dziecko. Wystarczy włożyć do wanny wypełnionej wodą pustą miskę i posadzić w niej dziecko. Przesuwając miskę możemy wywołać w wannie sztorm. Podczas tej zabawy pamiętajmy o bezpieczeństwie malucha. Miska w zależności od kształtu może być wywrotna i dziecko może z niej wypaść.

7. Kolejna propozycją jest tor przeszkód. Na kafelkach przyklejamy rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych. Dziecko wrzuca piłeczkę pingpongową z jednej strony i obserwuje kiedy wypadnie z drugiej strony przygotowanego przez nas toru.zabawy_podczas_kąpieliZapraszam do zapoznania się z częścią I postu – zabawy podczas kąpieli z niemowlakami, którą znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *