Zabawy andrzejkowe dla dzieci

andrzejki

Każdego roku o tej samej porze, w listopadzie obchodzimy w tradycji polskiej tak zwane andrzejki. Święto to przypada na wieczór z dnia 29 na 30 listopada, czyli w wigilię imienin świętego Andrzeja. To czas wróżb i zaklęć. Wieczór andrzejkowy jest ostatnim momentem na zorganizowanie hucznej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem.

Więcej na temat historii tego święta oraz najpopularniejszych polskich wróżb możecie przeczytać na mojej stronie: http://kobietaniepracujaca.pl/wrozby-andrzejkowe. W tym poście chciałabym przedstawić kilka pomysłów na spędzenie tego wieczoru z dziećmi. Przekazanie polskich tradycji małym dzieciom to nasz obowiązek, ale można to zrobić na różne sposoby. O ile maluchów nie interesuje (jeszcze :) ) poznanie przyszłego wybranka czy wybranki, można skorzystać z andrzejkowej atmosfery do zabawy w „magię”.

Każda impreza, którą organizujemy dla małych dzieci musi odbywać się „pod okiem” osoby dorosłej. Dodatkową atrakcją dla maluchów byłoby przebranie osoby dorosłej za wróżkę lub czarodzieja.

Oto kilka moich pomysłów na zorganizowanie zabawy andrzejkowej dla dzieci:

Lanie wosku lub okruchy z talerzyka – lanie wosku to najpopularniejsza polska wróżba dlatego proponuję od niej zacząć nasza zabawę. Zamiast zwykłego klucza możemy wcześniej wraz z maluchami przygotować klucze z dużymi dziurkami wykonane ze sztywnego papieru. Dzieciom będzie łatwiej przelewać wosk przez duży otwór. Spadające krople wosku powinny tworzyć na powierzchni wody różnorakie rzeźby.

Uwaga! Przelewanie wosku z zapalonej świecy musi odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.

Po wykonaniu rzeźby, wróżka bierze do ręki zastygły w wodzie wosk, a dzieci oglądają na ścianie powstały od płomienia świecy cień tej rzeźby i zgadują co on może oznaczać. Zabawa ta jest znakomitym ćwiczeniem wyobraźni.

Jeżeli imprezę organizujemy dla małych dzieci i boimy się, że mogłyby się poparzyć płomieniem świecy lub woskiem, zamiast lania wosku do wróżby możemy użyć okruszki powstałe na talerzyku po wcześniejszym zjedzeniu przez dzieci ciasta. Z okruszków na talerzu odczytujemy wraz z dziećmi przyszłość.

 

Kolorowe baloniki – dajemy każdemu dziecku do rączki kolorowy balonik, a następnie puszczamy ulubiona piosenkę. Dzieci podczas piosenki tańczą i odbijają między sobą baloniki. Gdy muzyka przestaje grać każde dziecko musi złapać jeden balonik. Wróżka odczytuje symbolikę koloru balonika:

 • Czerwony – musisz ograniczyć jedzenie słodyczy bo w przyszłości będziesz częstym gościem u dentysty,
 • Zielony – powinieneś spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu,
 • Żółty  – dbaj o swoje zdrowie, ciepło się ubieraj, nie pij zimnych napoi. Zimą obowiązkowo musisz nosić czapkę, szalik i rękawiczki,
 • Niebieski – jesteś bardzo roztargniony. Pamiętaj, żeby pilnować swoich rzeczy, bo możesz przez przypadek zgubić coś cennego,
 • Biały – musisz pić więcej mleka. Zamiast słodyczy, jedz więcej owoców,
 • Różowy – unikaj nieporozumień, a świat wokół ciebie stanie się bardziej kolorowy.

 

Magiczne karteczki – wycinamy z bloku rysunkowego karteczki o takich samych wymiarach. Na każdej karteczce magicznym atramentem (sokiem z cytryny), za pomocą pędzelka, wykałaczki  lub patyczka do uszu, piszemy nazwę zawodu. Dzieci z dużego pudełka losują po jednej „czystej” karteczce, i podają ją wróżce. Dzieci wypowiadają magiczne zaklęcie:

Oj, dadaże, oj, badaże,

niechaj przyszłość się ukaże,

czary-mary, wosku lanie,

co ma stać się niech się stanie.

a następnie wróżka zbliża karteczkę do płomienia świecy. Na karteczce pojawia się zawód, który będzie wykonywało dziecko w przyszłości.

 

Wrzucanie monety do pudełka – Ustawiamy na środku pokoju duże pudełko. Wcześniej możemy je wraz z dzieckiem odpowiednio pomalować kredkami, farbkami lub okleić kolorowym papierem. Uczestnicy zabawy staja na środku, odwróceni plecami do pudełka. Ich zadaniem jest pomyślenie życzenia, a następnie wrzucenie przez lewe ramię monety. Jeżeli moneta trafi do pudełka to znaczy, że życzenie spełni się w najbliższym czasie, a jeżeli nie trafi to na spełnienie życzenia dziecko będzie  musiało jeszcze trochę poczekać.

 

Magiczne liczby – to zabawa dla starszych dzieci. Dziecko sumuje cyferki ze swojej daty urodzenia, np. 12.10.2009 r. 1+2+1+0+2+0+0+9= 15 , 1+5 = 6. Jeżeli dzieci nie potrafią jeszcze dodawać mogą losować karteczki z liczbami z magicznej kuli wróżki. Gdy wszystkie dzieci wyliczą swoją magiczną liczbę wróżka odczytuje symbolikę tej liczby:

 • 1 oznacza, że wytrwale dążysz do celu i jesteś osobą bardzo upartą,
 • 2 oznacza, że jesteś bardzo wrażliwą i delikatną osobą, masz zdolności plastyczne,
 • 3 oznacza że jesteś osobą godną zaufania i można Ci powierzyć wszystkie tajemnice,
 • 4 oznacza, że bardzo dobrym przyjacielem, można na Ciebie liczyć w trudnych sytuacjach,
 • 5 oznacza, że jesteś bardzo towarzyską i lubianą osobą, masz dużo przyjaciół,
 • 6 oznacza, że masz bardzo bogatą wyobraźnię, uwielbiasz czytać,
 • 7 oznacza, że jesteś bardzo roztargnioną osobą i czasami gubisz różne drobiazgi,
 • 8 oznacza, że bez wysiłku pokonujesz wszystkie napotkane trudności,
 • 9 oznacza, że jesteś bardzo ambitną i pracowitą osobą.

 

Butelka – kartki z wróżbami rozkładamy na dywanie w kształcie koła. W środku koła kładziemy przewrócona butelkę. Dzieci po kolei kręcą butelką i odczytują wróżbę z kartki, którą wskazała butelka. Przykładowe wróżby:

  • poznasz nowego przyjaciela,
  • dostaniesz zwierzątko,
  • niedługo dostaniesz wymarzony prezent,
  • czeka Cię wspaniała podróż,
  • nauczysz się nowego sportu,
  • czekają Cię pełne przygód wakacje,
  • w tym roku wygrasz konkurs,
  • w szkole będziesz miał same 5,
  • Itd.

 

Buciki – dzieci zdejmują byty z lewej stopy, a następnie ustawiają je przy ścianie naprzeciwko drzwi, jeden za drugim. But z końca kolejki wędruje na początek. But, który jako pierwszy przekroczy próg drzwi wskazuje osobę, która zdobędzie sympatię kolegi/koleżanki.

 

Andrzejkowe serce – na jednej kartce papieru w kształcie serca wypisujemy imiona chłopców, a na drugiej imiona dziewczynek. Odwracamy kartkę tak, żeby nie widzieć imion. Dziewczynki wbijają szpileczkę w serce z imionami chłopców, a chłopcy w serce z imionami dziewczynek. Imię, które jest najbliżej przebitego miejsca wskazuje imię naszej sympatii.


Łakomczuszki
– dzieci siadają w kółeczku i dostają na papierowym talerzyku kawałek ciasta. Ich zadaniem jest zjedzenie ciasta bez użycia rąk i sztućców. Wygrywa dziecko, które jak najmniej nakruszy na dywan. Okruchy z talerza możemy użyć do wróżenia zamiast przelewania wosku.

 

Wieczór andrzejkowy to wspaniały czas na świetna zabawę, ale pamiętajmy, żeby wcześniej wyjaśnić dziecku, że wszystkie wróżby należy traktować z przymrużeniem oka i nie należy ich zbyt serio interpretować. Wróżby to tylko zabawa.

 

Życzę udanej andrzejkowej zabawy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *