Wielkanocne wianuszki

wielkanocne_wianuszki

Kilka tygodni temu na stronie pojawił się post, w którym wspólnie z Basią pokazałyśmy jak za pomocą patyczka do uszu, kawałka wełny oraz plastikowych słomek do picia zimnych napojów zrobić korale (Jak zrobić korale znajdziecie TUTAJ). Robienie korali tak się spodobało córce, że postanowiłyśmy powtórzyć zabawę i tą sama techniką przygotowałyśmy wielkanocne wianuszki.

Potrzebne materiały: kolorowe słomki do picia zimnych napojów, satynowe tasiemki o szerokości 6 mm w kolorze jasnofioletowym oraz kremowym, jeden patyczek do uszu, kolorowy pomponik, kurczaczki, klej oraz nożyczki.

Pracę zaczęłyśmy od przygotowania słomek do picia zimnych napojów oraz „igły z nitką”. Basia wybrała kolory słomek, a ja pocięłam je na rożnej długości kawałki. Sposób w jaki zawiązać patyczek do uszu, tasiemkę oraz pomponik, aby zastąpił igłę z nitką szczegółowo opisałam TUTAJ.
Pocięte kawałki słomki podzieliłyśmy na dwie równe części. Basia była zachwycona zabawą, siedziała i cierpliwie nawlekała na satynową wstążeczkę kolejne kawałki słomki.

wielkanocne_wianuszki

Po skończonej pracy powstały dwa długie, różnokolorowe łańcuchy. Wspólnie z Basią końce każdego łańcucha zawiązałyśmy na supełek. Kokardki zawiązałam sama, Basia jedynie obserwowała i troszeczkę przytrzymywała paluszkiem. Zawiązywanie kokardek na wielkanocnych wiankach okazało się doskonałym momentem na wytłumaczenie dziecku jak wiązać dwa końce liny, wstążki lub sznurka. Zdobytą podczas dzisiejszej zabawy wiedzę wykorzystamy już niedługo, kiedy zaczniemy wspólnie z Basią naukę wiązania sznurówek.

wielkanocne_wianuszki

Proporcje między wiankami a kurczaczkami były zaburzone. Postanowiłyśmy każdy wianek dodatkowo złożyć na pół i przewiązać satynową wstążeczką w kolorze jasnofioletowym. Tym sposobem powstały dwa podwójne wielkanocne wianuszki, zawiązane podwójną kokardą.
Jeżeli będziecie przygotowywali wianuszki ze starszymi dziećmi to polecam zawiązanie podwójnej kokardy na widelcu. Szczegółowy opis zawiązania podwójnej kokardy metodą „na widelec” znajdziecie TUTAJ.
Na koniec do każdego wianuszka przykleiłyśmy dwa kurczaczki. Przyklejenie kurczaczków okazało się najtrudniejszym do wykonania zadaniem podczas dzisiejszej pracy. Kurczaczki cały czas się odklejały, a nasze ręce były brudne od kleju. Nasz wysiłek się opłacił. Wielkanocne wianuszki powiesimy w kuchennym oknie kilka dni przed Wielkanocą.

wielkanocne_wianuszki

Przygotowywanie wielkanocnych wianków wymaga dużo cierpliwości i drobnej pomocy ze strony rodziców (zwłaszcza podczas przyklejania kurczaczków). Nie mniej jednak wianuszki wyglądają uroczo, a dziecko ma nie tylko dużo przyjemności, ale także ćwiczy rączki i paluszki poprzez precyzyjne chwytanie i przewlekanie drobnych przedmiotów. Myślę, że warto poświęcić kilka minut na pomoc dziecku i wspólna zabawę.

Życzymy miłej zabawy i czekamy na zdjęcia Waszych ozdób Wielkanocnych :)

Zobacz także:

Kolorowe przekąski – zajączek
DSC02964
Zajączek Wielkanocny
zajaczek_wielkanocny-5
Wielkanocny kurczaczek
kurczak_wielkanocny5

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *