Święto górników – Barbórka

barbórkaBarbórka to tradycyjne święto górników obchodzone w Polsce w dniu 4 grudnia, czyli w imieniny patronki górników św. Barbary z Nokomedii. Św. Barbara jest patronką trudnej pracy oraz dobrej śmierci. W dniu 4 grudnia święto barbórki obchodzą górnicy węgla brunatnego, geolodzy, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku, ołowiu i soli oraz zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. W Polsce to wyjątkowe święto najhuczniej jest obchodzone na Górnym Śląsku. Zabawy barbórkowe trwają w tym rejonie nawet kilka dni. Obchody święta górników rozpoczynają się uroczystą poranną msza w kościele lub w cechowni przy figurze św. Barbary. Następnie ulicami miasta zamieszkałymi przez górników oraz ich rodziny przechodzi górnicza orkiestra grając hymn górniczy. Obowiązkowym punktem przemarszu orkiestry górniczej są miejsca zamieszkania dyrekcji kopalni. Taka parada odbywa się z udziałem górników ubranych w galowe mundury oraz czapki z pióropuszami. W dniu barbórki podczas uroczystych akademii wręczane są odznaczenia oraz nagrody dla najbardziej zasłużonych przedstawicieli tego zawodu. To dzień spotkań jubilatów i emerytów górniczych. Związki zawodowe organizują w tym dniu biesiady piwne. Podczas święta górników galowe mundury zakładają, nie tylko mężczyźni pracujący w kopalniach, ale także ich żony i dzieci.

Bardzo ważnym elementem święta górników są spotkania starych i młodych górników przy kuflu piwa, zwane potocznie spotkaniami gwarków. Podczas takich spotkań górnicy muszą być ubrani w mundur górniczy. Każda niedoskonałość w ubiorze karana się wypiciem kufla solonego piwa lub zakuciem w dyby. Na spotkania gwarków górnicy przychodzą sami bez żon i dzieci.

Imieniny św. Barbary są dobrym momentem na przybliżenie naszym dzieciom historii tego niezwykłego święta. Warto w tym dniu opowiedzieć dzieciom jak wygląda dzień pracy górników. O ich wielkiej odwadze oraz o tym jak dużo im zawdzięczamy. Zachęcam także do przygotowania w tym dniu zabaw dla maluchów. Oto kilka moich propozycji:

Strój górniczy – opisujemy dzieciom elementy stroju górnika, a ich zadaniem jest odgadnięcie o której części garderoby mówimy, np.

 • Górnicza szpada – noszona do galowego mundury, służy do obrony, zakładana podczas oficjalnych uroczystości
 • Czako górnicze – obszyta czarną krepą, wysoka i sztywna czapka z płaskim denkiem. Z przodu ma godło górnicze. Z lewej strony zamontowany jest pióropusz z kogucich piór
 • Spodnie lub spódnica dolna część garderoby, uszyta z czarnej krepy
 • Kurtka górnicza – górna część garderoby, wykonana z czarnej krepy. Zapinana na 9 guzików (tzw. knefli) wykonanych z żółtego metalu. Ozdobiona aksamitnym stojącym kołnierzem, na którym znajduje się, wyhaftowany złota nicią znak górniczy. Na piersiach patki z czarnego aksamitu ozdobione 5 guzikami. Na rękawach, na czarnym aksamicie są wyszyte dystynkcje stopni górniczych
 • Buty – eleganckie dopełnienie munduru górnika, zakładane na nogi podczas świąt górniczych lub oficjalnych spotkań

Zabawa w przysłowia – najpopularniejsze górnicze przysłowia przecinamy na pół. Zadaniem dziecka jest prawidłowe ułożenie sentencji. Podczas zabawy dziecko ma okazje do nauki nowych, do tej pory nieznanych powiedzeń.

 • Barbara święta o górnikach pamięta.
 • Górnik ma czarną skórę, ale złote serce.
 • Kto na dole pracuje, ten się dobrze czuje.
 • Gdy górnik pracuje w nocy, to mu święta Barbórka stoi przy pomocy.
 • Górnik na dole, chleb na stole.
 • Gdzie się węgiel sypie, tam dobrze słychać.

Puzzle– rysunek przedstawiający górnika w pracy tniemy na kilka kawałków. Zadaniem dziecka jest prawidłowe ułożenie obrazka. Jeżeli ćwiczymy z naszym maluchem liczenie np. do 10 to możemy rysunek pociąć na 10 paseczków, każdy pasek opisać odpowiednią cyfrą. Zadaniem dziecka jest prawidłowe ułożenie cyfr od 1 do 10. Nagrodą dla dziecka jest otrzymany obrazek. Przykładowe puzzle znajdziecie w zakładce Plikownia.

Kolorowanki
– dla mniejszych dzieci możemy przygotować kilka zestawów czarno-białych rysunków przedstawiających górnika w pracy. Zadaniem dziecka jest pokolorowanie obrazka. Przykładowe kolorowanki znajdziecie w zakładce Plikownia.

Przygotowanie czapki z pióropuszem – do przygotowania czapki potrzebujemy czarną kartkę papieru, kredki lub farbki oraz bibułę. Dziecko podczas zajęć wykonuje czapkę z pióropuszem.

Załączniki do przykładowych zabaw z dziećmi umieściłam w zakładce Plikownia. Wszystkie załączniki są zapisane w formacie pdf i skompresowane do pojedynczego archiwum, pod nazwą „Barbórkowe zabawy”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *