Stempelki bożonarodzeniowe

stempelki-1W ostatnim poście obiecałam, że pokażemy przygotowaną bombkę bożonarodzeniową. Niestety musiałyśmy troszeczkę zmienić plany. Zamiast dużej świątecznej bombki robiłyśmy stempelki bożonarodzeniowe. Nie martwcie się, co się odwlecze, to nie uciecze. Dzisiaj zapraszamy do świątecznej zabawy z ziemniakami i farbkami, a już za tydzień obiecana wcześniej bombka.

Potrzebne materiały:

Dla mamy: kilka dużych ziemniaków, ostry nożyk, wykrawacze do świątecznych ciasteczek lub bożonarodzeniowe szablony (choinka, gwiazda, renifer, sanie …. co tylko podpowie nam wyobraźnia lub co uda się wykroić z ziemniaka :)), ręcznik papierowy.

Dla dziecka: przygotowane stempelki, farby, pędzelek, duża kartka papieru.

Przygotowanie stempelków:

Ziemniaka kroimy wzdłuż lub w poprzek. Sposób pokrojenia ziemniaka zależy od jego wielkości i kształtu. Jeżeli przekroimy ziemniak wzdłuż na pół to otrzymamy większą powierzchnię do przygotowania wymyślonego przez nas wzoru, ale po wycięciu kształtu zostanie mniej ziemniaka do trzymania pieczątki. Przecinając ziemniaka w poprzek na pół otrzymamy duży uchwyt, ale małą powierzchnię do przygotowania wymarzonych wzorów. Najkorzystniejszym moim zdaniem sposobem przekrojenia ziemniaka jest odcięcie 1/3 ziemniaka wzdłuż. Do przygotowania stempelka bierzemy oczywiście większą część ziemniaka :)

Foremki do ciasteczek wbijamy w środek ziemniaka na grubość około 0,5 centymetra, a następnie ostrym nożem usuwamy niepotrzebną część bulwy. Po wycięciu zaplanowanego kształtu wyjmujemy foremkę do ciasteczek.

Jeżeli chcemy przygotować stempelki w innym kształcie niż posiadane foremki to wystarczy odrysować wybrany kształt na powierzchni ziemniaka, a następnie bardzo ostrożnie go wyciąć.

Najprostszą wersją świątecznych stempelków jest wycięcie z powierzchni ziemniaków pasków, dziurek, trójkącików itd. Po odbiciu na kartce papieru otrzymamy śliczne bombki, które dziecko może dodatkowo ozdobić farbą i pędzelkiem lub pomalowanym paluszkiem.

Przygotowane stempelki osuszamy ręcznikiem papierowym i przekazujemy dziecku do zabawy.

stempelki-2 stempelki-3

Na powierzchnię przygotowanych stempelków Basia nałożyła niewielką ilość farby plakatowej, a następnie odbijała świąteczne wzorki na kartce papieru.

stempelki-5 stempelki-4

Na koniec „must have” każdej zabawy z farbkami, czyli malowanie rączek (czasami także nóżek) farbkami, a następnie odbijanie ich na kartce papieru.

stempelki-8 stempelki-9

Stempelkami z ziemniaków możemy się bawić nie tylko w okresie świątecznym. Wykrawając różne wzory nasze maluchy mogą się cieszyć stempelkami przez cały rok.

Pokażcie nam jakie prace świąteczne przygotowały Wasze maluszki. Zdjęcia prac prześlijcie na adres: kobietaniepracujaca@gmail.com. W tytule proszę o wpisanie: Boże Narodzenie oraz imię dziecka. Wszystkie zdjęcia zostaną opublikowane na stronie http://kobietaniepracujaca.pl pod dzisiejszym postem oraz na moim fanpagu na facebooku.

Zapraszamy do świątecznej zabawy :)

Zobacz także:

Orzechy włoskie nie tylko na święta Bożego Narodzenia
DSC02706
Papierowe Boże Narodzenie

IMG_2491

Masa solna – przepiekna pamiątka dla rodziców
DSC02754

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *