Spódniczka dresowa z zakładkami

spódniczkaKilka miesięcy temu spełniłam jedno ze swoich marzeń i kupiłam maszynę do szycia. Decyzja była trudna i cały czas odkładałam ją na później. W końcu nadszedł ten moment, w którym powiedziałam sobie, że jak nie teraz to kiedy… i stało się. Od początku roku jestem szczęśliwą posiadaczką maszyny do szycia, ale posiadanie maszyny to jedno, a szycie to zupełnie inna bajka.

Początki zawsze są trudne. Nie wszystko od razu wychodzi, ale od czegoś trzeba zacząć. Przygodę z maszyną zaczęłam od uszycia stroju na bal przebierańców dla syna, ale o tym opowiem Wam innym razem. Dzisiaj chciałabym się skupić na spódniczce, którą uszyłam dla córki. Zdaje sobie sprawę, że nie jest idealna. Gdybym szyła ją drugi raz to kilka rzeczy zrobiłabym inaczej, ale jak wiadomo człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach.

W dzisiejszym poście chciałabym się skupić właśnie na tych “błędach”, które zauważyłam po uszyciu spódniczki i których nie popełniłabym, gdybym szyła spódniczkę drugi raz. Mam nadzieje, że moje wskazówki pomogą osobom, które zaczynają przygodę z szyciem na maszynie.

Na końcu posta znajdziecie filmik w którym pokazuję jak uszyć spódniczkę krok po kroku. Mam nadzieję, że opis który dołączyłam do filmu jest zrozumiały, gdyby jednak coś było nie jasne to proszę pytać w komentarzach.

Wskazówki dotyczące szycia spódniczki:

spódniczka

 

Szycie spódniczki zaczęłam od wycięcia paska i zrobienia zakładek. Dopiero po przyszyciu paska do zakładek odcięłam nadmiar materiału zarówno z długości jak i szerokości. Zawodowe krawcowe pewnie łapią się za głowę oglądając ten filmik, ale ja myślę, że dla osoby początkującej to duże ułatwienie. Nie wycięłam odpowiedniej ilości materiału na samym początku, ponieważ nie wiedziałam ile materiału wykorzystam na zrobienie zakładek. Bałam się, że niepotrzebnie zmarnuje kawałek materiału, który mogłabym wykorzystać do uszycia czegoś innego.

 

 

 

spódniczka

 

 

 

Wycinając materiał na pasek zostawiłam po bokach tylko 2 cm na podwinięcie (po 1 cm z każdej strony). Dla doświadczonej krawcowej pewnie to byłoby ok, ale ja na tym etapie szycia potrzebuję troszeczkę więcej.

 

 

 

spódniczka

 

 

 

Tak bardzo bałam się, żeby nie uszyć za małej spódniczki, że uszyłam troszeczkę za dużą :/ Na tzw. “oko” wydawało mi się, że spódniczka będzie za mała, więc zrobiłam dodatkowe zakładki. Czas pokazał, że centymetr nie kłamał :)

 

 

 

spódniczka

 

 

Początkowo dół podwinęłam tylko jeden raz na szerokość szwu wykonanego ściegiem overlokowym. Niestety po jednym dniu w przedszkolu spódniczka zaczęła się brzydko podwijać. Poczytałam troszeczkę w internecie i okazało się, że dresówki trzeba podwijać podwójnie na szerokość szwu wykonanego ściegiem overlokowym. Na filmiku pokazuję jak powinno być poprawnie.

 

 

 

spódniczka

 

 

Do spódniczki przyszyłam plastikowe zatrzaski (bo tylko takie miałam). Niestety sprawdzają się tak sobie. Zdecydowanie lepiej wyglądają i wytrzymalsze są zatrzaski metalowe. Przyszywanie ręcznie zatrzasków jest bardzo uciążliwe, dlatego nauczka dla mnie na przyszłość, że jeżeli będę kontynuowała przygodę z szyciem to muszę kupić sobie napownicę lub nauczyć się robić dziurki na maszynie.

 

spódniczka

 

 

 

Materiał, z którego uszyłam spódniczkę jest w paski, ma to zarówno swoje wady jak i zalety. Wadą jest na pewno to, że trzeba uważać podczas szycia, żeby paseczki do siebie pasowały. Dla osób początkujących może to być dużym wyzwaniem. Zaletą jest to, że materiał w paski łatwiej jest ciąć i podwijać.

 

 

Wybrałam ten krój spódniczki, ponieważ wydawał mi się łatwy do uszycia. Faktycznie podczas szycia nie było problemów. Nie mniej jednak do zrobienia zakładek potrzebne jest bardzo dużo materiału. Na przygotowanie spódniczki wykorzystałam prawie cały zakupiony kawałek. Spódniczka wyszła więc nie żałuję, ale gdyby coś poszło nie tak to było by mi żal, że zmarnowałam tyle materiału.

Materiał, z którego uszyłam spódniczkę:

Mini paski granatowo białe: dres pętelka, szerokość 180 cm, 95% bawełna 5% elastan, 240 g/m2

Zapraszam do obejrzenia filmiku, w którym pokazuję jak uszyć spódniczkę dresową z zakładkami :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *