Sowa z wytłaczanek po jajkach

sowa-5Dzisiejszy post będzie o ciekawym i bardzo tajemniczym ptaku. Mam nadzieję, że już rozpoznaliście na zdjęciu o kim mowa. Jeżeli nie to wyjaśniamy, że tym tajemniczym ptakiem, którego przygotowałyśmy z Basią w weekend jest sowa. Z jednej strony symbol mądrości i wiedzy, a z drugiej ptak cieszący się złą sławą ze względu na liczne przesądy i legendy. W rzeczywistości sowy są sprzymierzeńcami człowieka. O tym jakie korzyści wynikają z bliskiego sąsiedztwa tych niezwykłych ptaków oraz kilka ciekawostek o nich, przeczytacie na końcu dzisiejszego postu. Zapraszam :)Potrzebne materiały:
wytłaczanka po jajkach, kolorowe gazety, duże plastikowe oczka, klej, nożyczki.

Pierwszy etap zabawy należał do mnie. Z wytłaczanki po jajkach wycięłam tułów, pazurki oraz wielkie oczodoły. Wszystkie elementy skleiłam za pomocą kleju introligatorskiego. Po sklejeniu wszystkich  elementów należy odczekać kilka minut, aby klej dobrze wysechł. Elementy muszą być mocno sklejone, ponieważ dziecko podczas pracy bardzo szybko może je uszkodzić. Jak wyciąć oraz skleić wycięte elementy z wytłaczanek po jajkach na zdjęciach poniżej.

sowa-1 sowa-2

Drugi etap przygotowania sowy należał do Basi. Do ozdobienia szarego pudełka po jajkach wykorzystałyśmy stare gazetki promocyjne. Basia przeglądała gazetki, wybierała kolory, które się jej podobały, a następnie odrywała kawałki papieru i przyklejała do wytłaczanki. Na koniec powkładała plastikowe oczka w wycięte z wytłaczanek oczodoły.

sowa-3 sowa-4

Sowę można przygotować dowolną techniką: gazetami, farbkami, mazakami, kredkami, bibułą lub piórkami. Kiedy zapytałam Basię jak chce ozdobić przygotowaną sowę bez wahania odpowiedziała, że gazetami. Myślę, że sowa pomalowana farbami oraz ozdobiona piórkami może wyglądać równie atrakcyjnie. Odczekam kilka dni, a następnie zaproponuję Basi ponowne przygotowanie sowy inną techniką. Zobaczymy jaki będzie efekt końcowy.
Jeżeli spodobało się Waszym maluchom robienie sówek z wytłaczanek po jajkach to polecam przygotowanie rybek Nemo i Dory na rafie koralowej. Szczegółowy opis jak przygotować te dwie sympatyczne rybki znajdziecie poniżej:

Jesienna rafa koralowa
jesienna-rafa-koralowa-6


A teraz obiecane wcześniej ciekawostki o sowach:

1. Głównym pokarmem większości sów są gryzonie. Para płomykówek potrafi upolować w ciągu roku nawet 700 gryzoni. Większe sowy polują na szczury. Sowy redukując liczebność gryzoni zmniejszają straty rolników.
2. Sowy polują nocą, ponieważ gryzonie są w tym czasie najbardziej aktywne.
3. Twarz sowy, czyli tzw. „szlara” działa jak nasza małżowina uszna.
4. Pióra sowy są pokryte specjalnym wyciszającym meszkiem, dzięki czemu ptaki te mogą bezszelestnie zbliżyć się do swojej potencjalnej ofiary.
5. Sowy mają doskonały słuch, potrafią zlokalizować gryzonia nawet pod grubą warstwą śniegu.
6. Sowy doskonale widza w dzień i w nocy, ale nie widzą kolorów. Gałki oczne sów są nieruchome i zawsze skierowane do przodu.
7. Sowy potrafią obracać głową nawet o 270 stopni.

 

Życzymy miłej zabawy i czekamy na zdjęcia Waszych prac :)

 

Zobacz także:

Bocian
bocian8
Kurka złotopiórka
kurka4
Papuga
DSC03832 (kopia)-0.3-kn

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *