Smok wawelski

smokPrzez kilka ostatnich dni czytałam Basi na dobranoc bajeczkę o smoku wawelskim. Legenda o złym smoku, dzielnym szewczyku i wypchanej owieczce tak jej się spodobała, że postanowiłam przygotować dla niej niespodziankę. Z rolki po papierze toaletowym przygotowałam smoka. Podobno piękno tkwi w prostocie. Jak się okazało ten drobiazg przygotowany z materiałów pochodzących z recyklingu sprawił jej więcej radości niż niejedna zabawka zakupiona w sklepie.

Potrzebne materiały: rolka po papierze toaletowym/kubeczek do picia zimnych napojów, kolorowy papier, plastikowe oczka, kolorowa bibuła, nożyczki oraz klej.

Smoka przygotowałam sama z dwóch powodów. Po pierwsze, chciałam jej zrobić niespodziankę i dać coś czym mogła się pobawić. Po drugie, większość elementów, z których wykonałam smoka trzeba wyciąć nożyczkami z papieru kolorowego. Przyznam szczerze, że jeszcze nie jestem gotowa dać Basi nożyczki do ręki. Być może jestem nadgorliwą mamą, ale od razu oczami wyobraźni widzę wypadki z udziałem Basi i nożyczek.

Grzbiet i uszy smoka wycinamy z kolorowego papieru. Z bibuły wycinamy kolorowe paseczki o grubości około 1 cm i dowolnej długości. Szarą rolkę po papierze toaletowym oklejamy kolorowym papierem, a następnie przyklejamy grzbiet, uszy oraz oczy. Kolorowe paseczki wycięte z bibuły przyklejamy wewnątrz rolki po papierze toaletowym.

smok1 smok5

Zabawa polega na tym, że dziecko przystawia do ust koniec rurki (przeciwny do przyklejonej bibuły) i dmucha z całych sil. Pod wpływem wydychanego powietrza poruszają się paseczki bibuły imitując ziejącego ogniem smoka.

Troszeczkę niefortunnie dobrałam kolor bibuły. Bardziej wiarygodny efekt otrzymałabym przyklejając paski bibuły koloru pomarańczowego, czerwonego i żółtego. Pomysł na przygotowanie smoka pojawił się w mojej głowie jak dzieci poszły spać i udało mi się znaleźć w domu bibułę tylko w pokazanych na zdjęciu kolorach.

Udawanie smoka bardzo spodobało się Basi. Przez cały dzisiejszy dzień biegała po domu i wszystkich straszyła. Ignaś jak na razie tylko obserwował bawiącą się Basię. Jak będzie starszy i nie będzie zagrożenia, że posili się kawałkami bibuły to na pewno wrócimy do tej zabawy. Już sobie wyobrażam ile będzie radości jak będą biegali po domu krzycząc głośno „łaaaaaaaaa”.

Starsze dziecko może przygotować smoka od początku do końca samo. Pracując z młodszym dzieckiem możemy sami powycinać poszczególne elementy, a następnie dać je maluchowi do przyklejenia.

W komentarzach dajcie znać jakie książeczki lubią czytać Wasze maluchy na dobranoc :)

Zapraszamy do wspólnej zabawy :)

Zobacz także:

Papuga
DSC03836 (kopia)-0.3-kn
Rysowanie rolką od papieru toaletowego
IMG_4662 (kopia)-0.3-kn
Jesienna rafa koralowajesienna-rafa-koralowa-4

 

5 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *