Ślimaki z kasztanów i plasteliny

slimak-1
Dzisiaj postanowiłyśmy z Basią wykorzystać resztki kasztanowych zapasów i przygotować coś do zabawy. Nie ukrywając liczyłam, że zrobimy ludki z kasztanów, ale kiedy zapytałam Basię co chciałaby robić bez wahania odparła, że… ślimaki. Pomysł szalony, ale czemu miałybyśmy nie spróbować. Wygrzebałam resztki starej plasteliny i zabrałyśmy się do pracy.

slimak-7 slimak-6

Prace zaczęłyśmy od wyrobienia plasteliny. Kiedy plastelina była miękka i bardzo elastyczna Basia zaczęła turlać wałeczki.

slimak-5 slimak-8

Każdy wałeczek zagięłyśmy pod kątem prostym, a następnie przykleiłyśmy do niego kasztan.

slimak-4 slimak-9

Żeby nasze ślimaki wyglądały bardziej wiarygodnie przykleiłam im czułki z plasteliny. Córce pomysł ten nie przypadł do gustu. Zamiast lepić czułki wolała przygotować więcej ślimaków. Takim to sposobem nasz dom opanowała potężna armia kolorowych mięczaków.

slimak-2 slimak-3

Musze przyznać, że początkowo nie byłam przekonana do ślimaków z kasztanów, ale ostatecznie pomysł Basi okazał się strzałem w dziesiątkę. Basia świetnie się bawiła nie tylko w czasie lepienia ślimaków, ale także podczas późniejszej zabawy.

Niestety to już resztki naszych jesiennych zapasów. W następnym tygodniu powitamy grudzień. W weekend planujemy przygotować dużą bombkę. Bądźcie z nami, zapraszamy :)

Ciekawostki o ślimakach:
1. Ślimaki żyją nawet do 15 lat.
2. Ślimak ogrodowy ewoluował ze ślimaka morskiego ok. 600 milionów lat temu.
3. Ślimaki są rozdzielnopłciowe (występują i osobniki męskie i żeńskie). Ślimak winniczek znosi od 40 do 60 jaj, które zakopuje w ziemi lub chowa na liściu. Natomiast ślinik wielki nosi jaja na swoim ogonie.
3. Kiedy ślimak straci oko, potrafi na jego miejscu wytworzyć nowe.
4. Ślimak może zapaść w sen nawet na trzy lata. W naszym klimacie obecnością ślimaków możemy się cieszyć od marca do października. Zimę przesypiają pod kamieniami lub w pniach drzew.
5. Ślimaki nie słyszą, a zmysł wzroku mają bardzo słaby.
6. Masa mózgu ślimaka stanowi około 0,015 % masy jego ciała.
7. Starożytni Rzymianie z mięsa ślimaków wytwarzali lekarstwa, które wykorzystywali do leczenia oparzeń.
8. Podobno mięso ślimaków jest skutecznym lekarstwem na bóle żołądka.
9. W Polsce występuje 229 gatunków ślimaków.
10. Większość ślimaków ma muszle skręcone w prawo. Zdarzają się jednak wyjątki. W Indiach ślimaki o muszli skręconej w lewo uważane są za święte.
11. Ślimaki ogrodowe oddychają płucami.
12. Muszle niektórych gatunków ślimaków służyły jako monety w handlu między ludnością zamieszkującą obszary nad Oceanem Indyjskim.
13. Kilka lat temu ślimaki wstrzymały ruch lotniczy w Nicei. Setki tysięcy ślimaków uniemożliwiło starty i lądowania na lotnisku na 5 godzin. Ich śluzem pokryty był 3 kilometrowy pas startowy.
14. Francuzi zjadają 30.000 ton ślimaków rocznie.
15. W południowoafrykańskiej jaskini Blombos znaleziono serię 41 przewierconych muszli ślimaków. Zdaniem archeologów to najstarsza biżuteria jaką do tej pory odkryto.
16. 24 maja obchodzony jest Dzień Ślimaka.
17. Ślimaki posiadają języki pokryte tysiącami malutkich zębów, za pomocą których miażdżą małe kamyki. Ze zmiażdżonych kamyków pozyskują minerały potrzebne do umocnienia skorupek.
18. Ślimaki produkują śluz, dzięki któremu mogą przepełznąć wzdłuż krawędzi brzytwy bez najmniejszego draśnięcia.

Pokażcie nam co Wasze maluchy przygotowały z jesiennych skarbów (kasztany, żołędzie, liście itd.) Zdjęcia prac prześlijcie na adres: kobietaniepracujaca@gmail.com. W tytule proszę o wpisanie: jesienne skarby oraz imię dziecka. Wszystkie zdjęcia zostaną opublikowane na stronie http://kobietaniepracujaca.pl pod dzisiejszym postem oraz na moim fanpagu na facebooku.

Zapraszamy do wspólnej zabawy :)

Zobacz także:

 

Dynia – jak ją wykorzystać do zabawy?
DSC00206
Gra dla dzieci – jesienne jabłuszka
IMG_2039
Jesienna rafa koralowa
jesienna-rafa-koralowa-6
Jesienne liście
liscie-6
Frotaż liści
IMG_1952
Ananasy z szyszek
ananaski10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *