Pomponiki czyli jak za 1 zł kupić sobie wolną godzinę? Część pierwsza – zabawy z maluszkami

Część pierwsza – zabawy z maluszkiem

Jak za 1 zł kupić sobie wolną godzinę takie pytanie zadaje sobie pewnie każda mama :) Wolna godzina hmmm…. jak to ładnie i nierealnie brzmi kiedy cały dzień spędza się z małym dzieckiem, które cały czas woła „mama, mama, mama…” Niemożliwe? A jednak? Kolorowe pomponiki – czyli mój sposób na wolną godzinkę, bo przecież nie ma piękniejszego widoku niż wypoczęta mama i uśmiechnięte dziecko. Kolorowe pomponiki to nie tylko wolna chwila dla mamy, ale także bardzo rozwijająca zabawa dla małego dziecka. Dziecko podczas niewinnej zabawy ćwiczy małą motorykę, czyli bardzo ważny etap rozwoju każdego dziecka.

Zabawę z kolorowymi pomponikami zaczynamy od pokazania dziecku kolorowych kuleczek. Najlepiej rozsypać je na dywanie. Dziecko może bardzo dokładnie obejrzeć każdy pomponik. Zobaczyć jaki ma kształt, jakiej jest wielkości i jaki ma kolor. Uwaga!!! na głodomorki :) Pomponiki są małe i kolorowe i niejednemu dziecku mogą przypominać kolorowe cukierki. W takiej sytuacji dobrze jest przez chwilę obserwować dziecko i zobaczyć czy nie wkłada drobnych przedmiotów do buzi. Jeżeli dziecko zapozna się z nowymi „zabawkami” a to już może potrwać chwilkę :) możemy przejść do właściwej zabawy.

Oto kilka moich pomysłów na zabawę kolorowymi pomponikami z dzieckiem.

 

Pomponiki dla maluszków

 
1. Kolorowe pomponiki i pusta plastikowa butelka
– do zabawy wykorzystujemy pustą butelkę i kolorowe pomponiki. Zadaniem dziecka jest włożenie wszystkich pomponików rozsypanych na dywanie do pustej butelki. Jeżeli butelka zapełni się pomponikami nagradzamy dziecko brawami. Jeżeli dziecku spodobała się zabawa to możemy jeszcze raz rozsypać pomponiki na dywanie.

 

pomponiki

 

2. Dwa kubeczki – do zabawy potrzebujemy dwa plastikowe kubeczki. Zadaniem dziecka jest przekładanie lub przesypywanie pomponików z jednego kubeczka do drugiego. Po wykonanym zadaniu nagradzamy dziecko brawami.

 

pomponiki

 

3. Wielkość i kolory pomponików – stawiamy przed dzieckiem plastikowe kubeczki. Zadaniem dziecka jest posegregowanie pomponików wg kolorów. Jeżeli dopiero zaczynamy z dzieckiem naukę kolorów należy dokładnie dziecku nazwać i opisać każdy kolor, a następnie dokładnie wytłumaczyć na czym polega zabawa. Kilka pierwszych razy możemy pobawić się razem z dzieckiem. Nie zrażajmy się jeżeli dziecko będzie miało problem z posegregowaniem pomponików wg koloru. Przyczyną może być to, że nasze dziecko jest po prostu jeszcze za małe. Pewne rzeczy przychodzą dzieciom łatwiej, a inne trudniej. Nie należy się tym niepokoić.

Jeżeli uda nam się kupić pomponiki różnej wielkości możemy dziecko poprosić, żeby posegregowało pomponiki wg wielkości. Każde dobrze wykonane zadanie nagradzamy brawami i pochwałami.

 

pomponiki

 

4. Nauka kształtów – kolejnym etapem zabawy z kolorowymi pomponikami może być nauka kształtów. Na sztywnej kartce papieru rysujemy podstawowe kształty tj. kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt. Zadaniem dziecka jest ułożenie kolorowych pomponików na bokach narysowanych przez nas figur geometrycznych. Jeżeli dziecko ładnie układa pomponiki wg. kształtów to możemy do zabawy „przemycić” trudniejsze figury (np. gwiazda lub serce) lub zacząć wprowadzać litery i cyfry.

 

pomponiki

 

W następnym poście znajdziecie pomysły na zabawy kolorowymi pomponikami ze starszymi dzieciakami. Zapraszam :)

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *