Papuga

DSC03822 (kopia)-0.3-knLato kończy się i wielkimi krokami zbliża się jesień. Dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, a długie wieczory sprzyjają twórczym zabawom z dziećmi w domu. W dzisiejszym poście propozycja zabawy z maluchami na długie wieczory lub tak zwaną „nie pogodę”.

Do zabawy będziemy potrzebowali klej, kilka kolorowych piórek oraz wydrukowany obrazek papugi. Rysunek smarujemy klejem, a następnie przyklejamy do niego piórka.DSC03831 (kopia)-0.3-kn

DSC03832 (kopia)-0.3-kn

Oto efekt końcowy naszych prac podczas typowego deszczowego dnia, o którym moja córka mówi tak: „Ooo słońca nie ma. Deszczowy dzień. Tak!” Po takich słowach mama już wie, że trzeba będzie pokombinować, żeby córka nie spędziła całego dnia oglądając na komputerze strażaka Sama :)DSC03836 (kopia)-0.3-kn

 

Obrazek papugi do druku znajdziecie na mojej stronie w zakładce „Plikownia”. Piórka można kupić w pasmanterii, niektórych kwiaciarniach lub w internecie. Koszt 150 sztuk kolorowych piórek to około 2 zł. Dobrym pomysłem jest także pozbieranie piórek z dzieckiem podczas spaceru. Naturalne piórka nie mają tylu pięknych barw, ale świetnie sprawdzą się do różnego rodzaju wyklejanek. Z naturalnych piórek można przygotować bociana, kaczkę lub srokę. Myślę, że pomysłów na wykorzystanie piórek nie zabraknie naszym pociechom :)

Pomysł na zrobienie papugi tak spodobał się córce, że postanowiła przygotować kilka rysunków. Z przygotowanych obrazków zrobiłyśmy wystawę na lodówce.IMG_6860-0.3-kn

Kilka ciekawostek o papugach:

1. W zależności od wielkości papugi mają od 1500 do 15000 piór.

2. Temperatura ciała papug wynosi 42 stopnie Celsjusza.

3. Papugi mają specjalny żółty pigment, który świeci w świetle ultrafioletowym.

4. Papugi widzą niewidoczne dla człowieka światło ultrafioletowe.

5. Większość papug śpi lub odpoczywa na jednej nodze. Zwisogłówki to jedyny gatunek papug, który tak jak nietoperze śpi do góry nogami.

6. Największą latającą papugą jest papuga hiacyntowa, która zamieszkuje Amerykę Południową. Papuga ta osiąga długość od 95 cm do 100 cm, w tym prawie połowę stanowi jej ogon. Jej waga wynosi od 1,2 kg do 1,7 kg. Najmniejszą papugą jest karłówka płowolica, która osiąga wielkość ok. 8 cm. Zamieszkuje tereny Nowej Gwinei.

7. Najpopularniejszą w Wielkiej Brytanii i najstarszą żyjącą papugą na świecie jest Ara Błękitna o imieniu Charlie. Jej obecny właściciel twierdzi, że papuga wykluła się w 1899 r. i jednym z jej właścicieli był Sir Winston Churchill. To on na przekór płci papugi nazwał ją męskim imieniem Charlie oraz nauczył przekleństw i anty-nazistowskich haseł. Po śmierci Churchilla w 1965 roku papuga trafiła do poprzedniego właściciela, który trzymał ją w swoim sklepie zoologicznym. Z uwagi na zamiłowanie papugi do używania brzydkich słów, właściciel sklepu musiał ją oddać, ponieważ dzieci robiące zakupy uczyły się od niej przekleństw.

8. Najbardziej znaną papugą jest żako o imieniu Alex. W 1977 roku dr Irene Pepperberg zakupiła Alexa w sklepie zoologicznym. Papuga była przedmiotem trzydziestoletniego eksperymentu, który miał pokazać, że ptaki posiadają inteligencję, rozumieją wypowiadane słowa oraz potrafią ich używać adekwatnie do zaistniałej sytuacji. Po 23 latach pracy z dr Pepperberg papuga potrafiła rozpoznać i rozróżnić pięćdziesiąt przedmiotów, liczyć do sześciu, rozróżniać siedem kolorów oraz pięć kształtów. Alex potrafił też porównywać przedmioty używając takich słów jak: „większy”, „mniejszy”, „taki sam” czy „inny” oraz określać czy dany przedmiot jest „nad czymś” czy „pod”. Papuga posiadała zasób około 150 słów zdając sobie sprawę z tego, co znaczą, a także umiejętnie je wykorzystywała, np. mówiła swojej właścicielce co w danym momencie ma ochotę zjeść. Kiedy otrzymała inny przysmak od razu protestowała. Alex zmarł 6 września 2007 roku z nieznanych powodów. Ostatnie słowa jakie Alex wypowiedział przed śmiercią to „You be good. See you tomorrow. I love you”. Dr. Pepperberg uważa, że w momencie swojej śmierci papuga nie osiągnęła jeszcze szczytu swoich możliwości.

9. Najlepiej mówiącą papużką falistą był „Puck”. W 1995 roku został wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Potrafił wypowiadać ponad 1700 słów.

11. Jedynym nocnym i nie potrafiącym latać gatunkiem papugi jest Kakapo. Zamieszkuje tereny Nowej Zelandii.

Zapraszam do zabawy :)

Polecam również inne zabawy dla dziećmi:

Domowe układanki – dopasowanki dla dzieci
DSC03218-0.3-kn

Rysowanie rolką od papieru toaletowego
IMG_4649 (kopia)-0.3-kn

Motyl z liści i kwiatów

DSC03760-kopia-0.3-kn

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *