Papierowe talerzyki na święta Bożego Narodzenia

Papierowe talerzyki nie tylko sprawdzają się podczas wakacyjnych spotkań przy grillu, ale także mogą być inspiracją do zabawy z najmłodszymi członkami naszej rodziny.
W dzisiejszym poście przygotowałyśmy z córką kilka pomysłów na zorganizowanie długich i ponurych wieczorów dla dzieci. Na koniec, jak zwykle w postach o tematyce świątecznej, znajdziecie dwie ciekawostki dotyczące świąt Bożego Narodzenia. Zapraszam :)

 

papierowe_talerzykipapierowe_talerzyki

 

 

 

 

 

 

Aniołek wykonany z papierowego talerzyka dziecko może dodatkowo przyozdobić farbkami, kolorowymi kredkami lub kolorowym papierem. Pomysłów na pewno nie zabraknie.

 

papierowe_talerzyki

 

Dzwoneczki mogą okazać się świetnym pomysłem na świąteczną dekorację choinki lub drzwi.

 

papierowe_talerzykipapierowe_talerzyki

 

 

 

 

 

 

Z papierowych talerzyków można wykonać najważniejsze elementy stroju aniołka (aureola i skrzydła) do jasełek.

 

papierowe_talerzykipapierowe_talerzyki

 

 

 

 

 

Ciekawostka 1: Czy święty Mikołaj istnieje? To pytanie bardzo często zadają sobie dzieci. Nie wiem jaka jest wasza opinia, ale moim zdaniem istnieje, a na pewno istniał. Pierwowzorem naszego świętego Mikołaja był biskup Miry (tereny dzisiejszej Turcji). Św. Mikołaj urodził się ok 270 r. w Patras w Grecji. Był jedynym dzieckiem swoich rodziców. Od wczesnej młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także życzliwością i dobrym sercem. Legendy głoszą, że po śmierci rodziców otrzymał bardzo wysoki majtek, który rozdzielił pomiędzy ludzi biednych i potrzebujących.
Jedna z legend głosi, że pewien ojciec bardzo biednej rodziny postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Święty Mikołaj, gdy dowiedział się o tym wydarzeniu postanowił pomóc rodzinie. W nocy zakradł się do domu i przez komin wrzucił trzy sakiewki z pieniędzmi. Sakiewki pełne pieniędzy wpadły do butów córek, które zostawiły je pod kominkiem do wysuszenia. Do dnia dzisiejszego w wielu krajach Święty Mikołaj zostawia prezenty dzieciom w skarpetach lub butach pozostawionych na noc pod kominkiem.
Święty Mikołaj zmarł w dniu 6 grudnia. Rok nie jest dokładnie znany, ale wiadomo, że było to między 345 a 352 rokiem. W Polsce jest 327 kościołów pod wezwaniem tego Świętego.
Święty Mikołaj jest patronem wielu państw i miast europejskich min. Albanii, Gracji, Rosji, Antwerpii, Berlina. Bydgoszczy, Chrzanowa, Głogowa, Miry, Moskwy, Nowogrodu. A także patronem bednarzy, wytwórców guzików, cukierników i piekarzy, panien szukających męża, gorzelników i piwowarów, jeńców, kierowców, kupców, marynarzy, rybaków, żeglarzy, flisaków, młynarzy, uczonych i studentów, notariuszy, pielgrzymów i osób podróżujących, sędziów i więźniów, sprzedawców perfum, wina, zboża i nasion.


Ciekawostka 2:
Według starej tradycji w wigilię świąt Bożego Narodzenia o północy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Wiele osób wierzących w tę tradycję czeka do godziny 24:00, aby posłuchać co mają do powiedzenia ich pupile. Do dnia dzisiejszego opłatki, które otrzymują mieszkańcy terenów wiejskich zawierają jeden kolorowy opłatek, którym gospodarz dzieli się ze zwierzętami z zagrody po zakończonej wieczerzy wigilijnej.
Przesąd ten wywodzi się ze starych, pogańskich podań. Lepiej jednak nie podsłuchiwać zwierząt, ponieważ jak podają wierzenia, podsłuchiwanie zwiastowało rychłą śmierć gospodarza.
Zgodnie z tradycją zwierzęta przemawiają ludzkim głosem w ten jeden jedyny dzień w roku. Data ta związana jest z narodzinami dzieciątka, gdy wszystkie zwierzęta miały przekazywać między sobą dobrą nowinę.

3 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *