Papierowe Boże Narodzenie

Wielkimi krokami zbliża się do nas grudzień, czyli miesiąc śpiewania kolęd, wręczania prezentów, spotkań w gronie rodziny i przygotowywania ozdób na choinkę. Nie wiem jak Wy, ale ja zawsze wspominam z sentymentem ten czas, kiedy jako małe dziecko wycinałam z papieru kolorowe aniołki oraz sklejałam łańcuch na choinkę. Były tylko dwa warunki, łańcuch musiał być jak najdłuższy i jak najbardziej kolorowy. W czasach mojego dzieciństwa zawsze w grudniu padał śnieg, a na święta wszystkie pola i lasy były pokryte białą pierzyną. W domu było słychać kolędy puszczane na magnetofonie, a w powietrzu unosił się zapach pierników i innych potraw wigilijnych. Teraz sama jestem mamą i bardzo chciałabym, żeby moja córeczka, gdy będzie w moim wieku, miała jak najlepsze wspomnienia z tego pięknego okresu. Na przygotowywanie potraw wigilijnych jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, ale myślę, że długie i deszczowe listopadowe popołudnia możemy wykorzystać do przygotowania ozdób na choinkę. Pomysłów mamy bardzo dużo i na pewno  pochwalimy się nimi w niejednym poście. Dzisiaj zaczniemy od „papierkowej roboty”. Podzielimy się z Wami naszymi pomysłami jak można wykorzystać kolorowy papier do przygotowania pięknych ozdób na choinkę z naszymi maluchami. Mam nadzieje, że uda mi się Was zainspirować niejednym ciekawym pomysłem.

Zapraszam do obejrzenia naszej papierowej galerii ozdób choinkowych.

 

Boże_Narodzenie Boże_Narodzenie
Boże_Narodzenie Boże_Narodzenie
Boże_Narodzenie Boże_Narodzenie

 

Dziękuję, że wytrzymaliście z nami do końca, a żeby nie było tak sentymentalnie to na koniec dwie ciekawostki dotyczące Bożego Narodzenia.

Ciekawostka 1: Nie wiem, czy wiecie, ale tekst najbardziej popularnej kolędy nie tylko w Polsce, ale także na świecie „Cicha noc” pochodzi z roku 1816 r. Pierwotnie tekst kolędy powstał jako wiersz, a autorem tego wiersza był Joseph Mohr wikary z Mariapfarr (Austria). Dwa lata później Joseph Mohr zaproponował swemu organiście napisanie do wiersza muzyki. Franz Xaver Grube napisał melodię na 2 głosy solowe z towarzyszeniem chóru oraz gitary.

Podczas pasterki 24 grudnia 1818 roku w parafii św. Mikołaja w Oberndorf bei Salzburg po raz pierwszy została wykonana kolęda Cicha noc. Mohr śpiewał partię tenorową oraz grał na gitarze, natomiast Gruber wykonywał partię basową.

Do Polski kolęda dotarła ok 1930 roku. Słowa jednej z wersji w języku polskim ułożył Piotr Maszyński.

Cichą noc przetłumaczono na ponad 300 różnych języków i dialektów.

Na poniższym zdjęciu Kaplica Cichej Nocy w Oberndorf bei Salzburg.
Boże_narodzenieŹródło: http://mein.salzburg.com/

Ciekawostka 2: Pierwszą żywą szopkę Bożonarodzeniową zorganizował święty Franciszek z Asyżu w miejscowości Greccio (Włochy) w wigilie 1223 roku. Miała ona charakter czysto edukacyjny. Chciał on w ten sposób przybliżyć prostym ludziom tajemnice narodzenia dzieciątka. Przedstawiała ona grotę narodzin Jezusa w naturalnej skali wraz z żywymi osobami i zwierzętami. W postacie świętej rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio.
Pierwszy biograf świętego Tomasz Celano opisał to wydarzenie tak:

„Nadszedł dzień radości, dzień wesela. Z wielu miejsc zostali wezwani bracia. Mężowie i niewiasty owej ziemi z radością przygotowywali, wedle możności, świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, która błyszczącą gwiazdą oświetliła wszystkie dni i lata. Przybył wreszcie Święty Boży, a znalazłszy wszystko przygotowane, ucieszył się. Przygotowano żłób, kładąc w nim siano, a do groty wprowadzono wołu i osła. Prostota otoczona jest czcią, wywyższone zostaje ubóstwo, zalecona wszystkim pokora, a Greccio staje się jakby nowym Betlejem.”

Okazało się, że ten sposób prezentowania ewangelii bardzo szybko trafił do wiernych i gdy święty Franciszek z Asyżu zmarł w 1225 roku, jego zakon kontynuował tradycję wystawiania szopki.

Do Polski zwyczaj wystawiania szopek dotarł u schyłku XIII wieku. Tradycję tą zapoczątkował u nas zakon franciszkanów. Do dzisiaj ten piękny zwyczaj cieszy się bardzo duża popularnością. Obecnie szopki są wystawiane prawie w każdym kościele oraz centralnych punktach większych miast.

Jeżeli chcecie, żebym dokładnie wyjaśniła sposób wykonania powyższych ozdób choinkowych proszę o informację w komentarzu.

A Wy jak spędzaliście święta Boże Narodzenie? Na Wasze wspomnienia czekam w komentarzach :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *