Naturalne zapachy lawendowe

zapachy-lawendowe

Lawenda to nie tylko przepięknie kwitnące kwiatki o intensywnym zapachu, ale przede wszystkim roślina wykazująca szereg właściwości leczniczych. Olejek lawendowy wpływa uspokajająco na nasz układ nerwowy oraz ułatwia zasypianie. Substancje zawarte w liściach i kwiatkach wspomagają prace układu pokarmowego oraz trawienie. Ze względu na właściwości antyseptyczne oraz bakteriobójcze jest nieprzerwanie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym.

zapachy-lawendowe

 

Bardzo często spotykana w przydomowych ogródkach nie tylko ze względu na dekoracyjne kwiatki w kolorze fioletowym, ale także z uwagi na łatwość uprawy. Lawenda to niska, zimozielona krzewinka o wąskich srebrzysto zielonych listkach i kwiatkach zebranych w kłosy. Wymaga słonecznego i przepuszczalnego podłoża z dużą zawartością wapnia. W zależności od odmiany kwitnie od czerwca do października. Bardzo ładnie wygląda posadzona na obwódkach ścieżek, rabat oraz w ogródkach skalnych. Można ją uprawiać w doniczkach na balkonach lub tarasach. Lawenda wabi motyle oraz pszczoły, jednocześnie odstraszając mrówki i mszyce.

 

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych lawendy zalicza się przycinanie rośliny. W pierwszym roku po posadzeniu skracamy pędy o połowę. Takie ciecie pobudzi roślinę do intensywnego wzrostu. Po podcięciu roślina wypuszcza dużo młodych pędów, tworząc gęstą koronę. W kolejnych latach przycinamy pędy tak, aby otrzymać zwarty, krzaczasty pokrój. Ponadto wczesną wiosna usuwamy wszystkie zmarznięte, chore lub połamane gałązki.

 

zapachy-lawendowe

 

 

Latem zbieramy kwiaty do suszenia. Do suszenia wybieramy kwiatostany, które nie są jeszcze w pełni rozwinięte, ale jest już widoczny fioletowy kolor kwiatów. Z ususzonych kwiatów możemy przygotować naturale zapachy do domu, suszone bukieciki lub fusetki. Kwiatki, które opadną podczas przygotowywania zapachów możemy wykorzystać do robienia naturalnych kosmetyków takich jak domowe mydła lub kule do kąpieli.

 

 

Zapraszam do obejrzenia filmików, w których pokazuję jak przygotować krok po kroku naturalne zapachy lawendowe. Do przygotowania fusetek z lawendy oraz lawendowych bukiecików będziecie potrzebowali kilka świeżo ściętych gałązek lawendy oraz satynową tasiemkę o szerokości 3,5 mm.

 

Fusetki z lawendy to urocze ozdoby, które możemy powiesić w szafie lub zabrać w podróż samochodem. Nie tylko przepięknie pachną, ale także wykazują właściwości relaksujące.

 

 

Lawendowe bukieciki to cudowna i przepięknie pachnąca ozdoba wykonana z kilku gałązek lawendy i satynowej wstążeczki. Pełni przede wszystkim funkcję użytkową. Możemy ją podarować komuś bliskiemu w prezencie.

 

 

Do przygotowania fusetek oraz bukiecików lawendowych można wykorzystać tasiemkę w jednym kolorze lub w dwóch różnych kolorach. Tasiemki mogą różnić się szerokością. Poniżej zdjęcie fusetki, do przygotowania której wykorzystałam satynowe tasiemki w dwóch różnych kolorach. Do zaplatania wykorzystałam tasiemkę o szerokości 3,5 mm. Kokardkę zrobiłam z tasiemki w kolorze ciemno bordowym o szerokości 5 mm. Jak zawiązać podwójna kokardę znajdziecie TUTAJ.

 

zapachy-lawendowe

Miłego dnia :)

Zobacz także:

Co zrobić ze stłuczoną bombką
stluczona-bombka
Miksowanie bez rozpryskiwania i bałaganu
mikser-0-3-kn-kopia
Wełniane czapeczki na choinkę
welniana-czapeczka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *