Motyl z liści i kwiatów

DSC03760-kopia-0.3-knLato to pora roku, w której dzieci bardzo dużo czasu spędzają poza domem. Zabawy na świeżym powietrzu wspomagają rozwój umysłowy, fizyczny oraz poprawiają kondycję naszych maluchów.
Codzienne wyjścia na plac zabaw mogą się znudzić, nawet największym miłośnikom huśtawek, zjeżdżalni czy piaskownicy. Taka monotonia dopadła w ubiegłym tygodniu moja córkę. Po przyjściu na plac zabaw usiadła na ławeczce, wypiła wodę, zjadła owoc i powiedziała „Basia idzie do domu”. Próby zachęcenia do zabawy nic nie pomagały. Potrzebna była szybka interwencja, żeby córka nie uciekła do domu. Pomyślałam, że możemy wspólnie zrobić coś fajnego z przedmiotów znalezionych na placu zabaw. I tak powstał nasz motyl z liści i kwiatów.

Do przygotowania motylka wykorzystałyśmy patyk, znalezione kwiatki (stokrotki, kończyna biała, mlecz polny), krwawnik, owoce morwy czarnej, liście morwy czarnej, piórka ptaków oraz uschnięte liście. Udało nam się znaleźć patyk, którego dwie wystające gałązki świetnie imitują czułki motylka. Na naszym placu zabaw rosną dwa przepiękne drzewa morwy czarnej. Ich liście są bardzo duże, dzięki czemu mogłyśmy przygotować dużą kompozycję.

Początkowo córka nieśmiało podeszła do tworzenia motylka i bała się układać znalezione przedmioty na liściach. Umówiłyśmy się, że ja zajmę się układaniem kompozycji, a córka będzie zbierała potrzebne materiały. Po chwili córka nabrała odwagi i już wszystko robiła sama. Pozostało mi tylko jej kibicować i od czasu do czasu pomagać przy trudniejszych zadaniach.

Robienie motylka okazało się nie tylko świetną zabawa, ale także idealnym momentem na wytłumaczenie dziecku na czym polega symetria. Może nasz motylek nie ma idealnych proporcji, ale starałyśmy, żeby chociaż liczba kwiatków po obu jego stronach się zgadzała.

Życzymy miłej zabawy na świeżym powietrzu :)

Podczas ostatniego spaceru w podobny sposób zrobiłyśmy ślimaki:

slimak-2


slimak-1

 

Polecam inne zabawy dla maluszków:

Domowe układanki – dopasowanki dla dzieci
DSC03218-0.3-kn

Rysowanie rolką od papieru toaletowego
IMG_4649 (kopia)-0.3-kn

Edukacyjna zabawa kolorowymi słomkami

DSC03161-0.3-kn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *