Masa solna – przepiękna pamiątka dla rodziców

masa_solna

Masa solna jest doskonałym narzędziem nie tylko do zabawy z dziećmi, ale także do tworzenia figurek lub innych dekoracji do domu. Masa solna jest bardzo plastyczna i możemy z niej zrobić właściwie wszystko, co nam tylko podpowie wyobraźnia. Idealna do zabawy ze starszymi dziećmi, a także z kilkuletnimi maluchami. Młodsze dzieci mogą się bawić i ugniatać masę solną, co daje im dużo radości, a starsze dzieci mogą z niej wykonać najróżniejsze figurki lub za pomocą foremek wycinać z niej różne kształty. Zabawa masą solna doskonale pobudza wyobraźnię dzieci, wpływa na poprawę motoryki oraz rozwija zdolności manualne. Masa solna jest przygotowywana z składników spożywczych, a więc jest całkowicie bezpieczna dla dzieci. Nawet jeżeli dziecko weźmie kawałek masy solnej do buzi nic się nie stanie. Może w najgorszym razie, skrzywi się ze względu na jej słony smak.

Przepisów na masę solną jest bardzo dużo. Wszystko zależy od tego co chcemy z danej masy solnej przygotować. Inną masę musimy przygotować do tworzenia figurek, inna będzie potrzebna do robienia ramek. W dzisiejszym poście zaprezentuję podstawowy przepis na masę solną, którą dalej według uznania możecie modyfikować, dostosowując ją do swoich potrzeb.

 

Czas przygotowania: ok. 10 min.

Składniki:

1 szklanka mąki

1 szklanka soli

1/3 szklanki wody

 

Sposób przygotowania:

Wszystkie suche składniki wsypujemy do miski i dokładnie mieszamy. Wodę dolewamy stopniowo, aby masa solna nie była zbyt rzadka. Całość wygniatamy przez ok 5 min. do czasu, gdy masa nabierze plastyczności.

Uwaga! Ilość dodawanej wody do masy solnej zależy od rodzaju mąki, której użyliśmy. Jeżeli podczas przygotowywania masy okaże się, że musimy dodać dwa razy więcej wody niż podaję w przepisie, to oznacza, że użyta przez nas mąka nie nadaje się do przygotowywania masy solnej. Najlepiej zacząć pracę od początku z użyciem innego gatunku mąki. Duża ilość wody dodana do masy solnej może doprowadzić do pękania przygotowanych przez nas figurek lub do powstawania pęcherzyków podczas procesu suszenia.

Przechowywanie masy solnej

Przygotowaną przez nas masę solną można przechowywać nawet przez kilka dni. Wystarczy zamknąć ją w szczelnym pudełku i wstawić do lodówki. Masa solna przechowywana w ten sposób nie traci swoich pierwotnych właściwości.

Suszenie masy solnej

Masę solną możemy suszyć naturalnie. Przygotowywane figurki wykładamy na nasłoneczniony parapet lub zostawiamy na rozgrzanym grzejniku. Proces ten jest długotrwały. Może trwać nawet kilka dni.

Uwaga! W przypadku suszenia figurek na grzejniku pamiętajmy, że jego powierzchnia jest nierówna. Figurki mogą się odkształcić i będą brzydko wyglądały. Najlepiej położyć je na sztywnej deseczce np. desce do krojenia.

Innym znacznie szybszym sposobem na wysuszenie figurek z masy solnej jest włożenie ich do rozgrzanego piekarnika. Temperatura piekarnika powinna wynosić ok 70 stopni. Jeżeli zdecydujemy się suszyć figurki w piekarniku gazowym, pamiętajmy, aby zostawić uchylone drzwiczki. Gaz charakteryzuje się dużą wilgotnością, co może wpłynąć na wygląd naszych figurek.

Przy suszeniu figurek w piekarniku bardzo ważną rolę odgrywa rodzaj blachy, której do tego użyjemy. Czarne blachy nagrzewają się mocniej i nasze figurki mogą się przypalić. W takim przypadku należy ustawić piekarnik na niższą temperaturę. Najlepiej suszyć masę solną na srebrnych blachach, gdyż ciepło rozkłada się na nich równomiernie.

Uwaga! Nie należy suszyć figurek z masy solnej w mikrofalówce.

Barwienie i malowanie masy solnej

Do barwienia masy solnej możemy wykorzystać barwniki spożywcze, naturalne produkty spożywcze lub farby plakatowe. Jeżeli masy solnej używamy do zabawy z małymi dziećmi, osobiście polecam naturalne składniki spożywcze. Taki sposób barwienia jest najbezpieczniejszy w przypadku kontaktu dziecka z masą solną:

  • kolor żółty otrzymamy poprzez dodanie kurkumy,
  • kolor pomarańczowy da nam papryka czerwona,
  • kolor różowy otrzymamy dodając koncentrat z czerwonych buraczków,
  • kolor brązowy uzyskamy dzięki takim przyprawom jak kakao, cynamon lub kawa.

Oryginalny wygląd masy solnej otrzymamy po dodaniu do masy solnej produktów spożywczych takich jak: mak, sezam, siemię lniane itd. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na barwienie masy solnej naturalnymi składnikami to musimy ją suszyć także w naturalny sposób.

Wysuszone figurki z masy solnej możemy pomalować za pomocą farb plakatowych. Dzięki temu nasze figurki będą wyglądały jeszcze ładniej. Pomalowane figurki możemy dodatkowo pokryć warstwą lakieru. Znacznie poprawi to ich trwałość, a także nada połysk, charakterystyczny dla wyrobów ceramicznych

Na zdjęciu powyżej przedstawiam jeden z pomysłów na wykonanie ozdoby choinkowej przy użyciu masy solnej. Tak przygotowana „bombka” będzie przepięknie prezentowała się na drzewkach bożonarodzeniowych. Do przygotowania bombki użyłam masę solną, nóżki i rączki mojej córeczki, farby plakatowe oraz kawałek satynowej wstążeczki. Pamiętajmy, że przed wysuszeniem bombki należy zrobić dziurki za pomocą wykałaczki lub słomki do napojów.

Jak przygotować podwójna kokardę znajdziecie TUTAJ  Zapraszam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *