Kostki tłuszczowe dla ptaków zimujących w Polsce

kostki_tłuszczoweKiedy za oknem mróz i śnieg, najchętniej z kubkiem gorącej kawy lub herbaty oraz książką w ręku zakopalibyśmy się pod grubym kocem. Pamiętajmy jednak, że na zewnątrz bardzo często pozostają zwierzęta, które bez naszej pomocy nie są w stanie przetrwać zimy. Bardzo ważne jest, aby podczas silnych mrozów odpowiednio o nie zadbać. W tym okresie na szczególną uwagę zasługują ptaki zimujące w Polsce. Bardzo ważne jest dokarmianie ich podczas zimy, ponieważ śnieg i mróz odcina im dostęp do jedzenia. Jeżeli pomożemy im przetrwać ten ciężki okres na pewno odwdzięczą się wiosną. Nie tylko pięknie śpiewając za oknem, ale także chroniąc nasze trawniki, rabatki oraz warzywniaki przed szkodnikami, które zagrażają naszym uprawom.

Bardzo wygodnym sposobem dokarmiania ptaków zimą są kostki tłuszczowe. Możemy je kupić w sklepie lub przygotować samemu. Ja preferuje tą drugą metodę. Po pierwsze samodzielne przygotowanie kul jest dużo tańsze niż zakup sklepowych produktów. Po drugie pokarm, który dodajemy do kul możemy bezpośrednio dostosować do ptaków, które odwiedzają nasze ogrody.

Składniki:

Około 650 gramów ziarna dla ptaków, tutaj wybór należny do was, ja wybieram gotowe mieszanki, które można kupić w sklepie, a następnie dorzucam coś ekstra od siebie (ziarna pszenicy lub słonecznika)
1 kostka smalcu (smalec nie może być solony, ponieważ może zaszkodzić ptakom)
plastikowe kubeczki po śmietanie/jogurtach, można wykorzystać foremki do pieczenia muffinek
słomka do picia zimnych napojów
sznurek jutowy lub tasiemka

Sposób przygotowania:

1. W małym garnku rozpuszczamy smalec.
2. Do miski wsypujemy ziarno i dodajemy rozpuszczony smalec.
3. Całość dokładnie mieszamy, a następnie po wstępnym przestudzeniu, wkładamy na kilka minut do lodówki, aby smalec stężał.
4. Do plastikowych pojemników po jogurtach lub śmietanie wkładamy słomkę do picia zimnych napojów. Delikatnie przytrzymując słomkę palcem dodajemy wyciągnięte z lodówki ziarno ze smalcem.
5. Przygotowane kostki wkładamy do zamrażalnika.
6. Po kilku godzinach wyjmujemy kostki tłuszczowe z pojemników, zawiązujemy sznurek i wieszamy wygłodniałym ptaszkom na drzewie lub balkonie.

Poniżej filmik, w którym pokazuje krok po kroku jak przygotować kostki tłuszczowe dla ptaków. Zapraszam do oglądania i subskrybowania kanału na YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *