Katapulta z patyczków po lodach

katapultaPierwszy miesiąc kolejnego roku szkolnego za nami. Basia jest jeszcze za mała na naukę w szkole podstawowej, ale od początku września zaczęła chodzić do przedszkola. Pierwszy miesiąc był dla nas trudny ze względu na liczne katarki, kaszelki, a momentami nawet podwyższoną temperaturę. Nie poddajemy się, od października zaczynamy od nowa. Mam nadzieję, że tym razem się uda i będzie więcej obecności niż nieobecności.

Nieobecności w przedszkolu postanowiliśmy wykorzystać na naukę, a jak wiadomo najlepiej uczyć się podczas zabawy. Do nauki matematyki przygotowaliśmy katapultę z patyczków po lodach. Tak wiem, że są osoby, które na samą myśl o nauce matematyki chciałyby się katapultować, ale nie my :)

Potrzebne materiały: patyczki po lodach, gumki recepturki, plastikowa nakrętka, super mocny klej, kolorowy pomponik lub inny mały przedmiot.

Do przygotowania katapulty można wykorzystać patyczki po lodach zjedzonych w wakacje lub kupić gotowe, ładnie pomalowane w sklepie. My wybraliśmy drugą opcję.

Jak przygotować katapultę z patyczków po lodach pokazuję w poniższym filmiku. Zapraszam do obejrzenia, jedyne 32 sekundy :)

Najpierw zabawa od rana do wieczora i ćwiczenie umiejętności katapultowania różnych przedmiotów.

Kiedy sprawność katapultowania opanowaliśmy do perfekcji, wszystkie małe przedmioty, zabawki i pomponiki wystrzeliliśmy w powietrze, przyszła pora na naukę. Zaczęliśmy od strzelania do celu. Każdy mały i duży zawodnik dostał na starcie po 10 figurek „stikeez”. Jego zadaniem było trafienie do kosza. Wspólnie liczyliśmy, ile figurek udało się trafić do celu. Na koniec sumowaliśmy otrzymane wyniki.

Kolejnym etapem było rozłożenie na dywanie karteczek z narysowanymi wcześniej kropeczkami. Na pojedynczej karteczce narysowałam od 1 do 9 kropeczek. Basi zadaniem było strzelanie z katapulty, a następnie liczenie kropeczek narysowanych na karteczce, obok której upadł pomponik. Kiedy wszystkie kropeczki zostały policzone Basia musiała dopasować do karteczki z kropeczkami odpowiednią karteczkę z numerkiem od 1 do 9.

Drobiazg podpatrzony w internecie, a potrafi dać tyle radości. Dzięki katapulcie pojawiły się uśmiechy na małych, zasmarkanych twarzyczkach moich dzieci.

Katapultę można wykorzystać nie tylko do nauki matematyki. Świetnie sprawdzi się podczas nauki kolorów, literek, a nawet języków obcych.

Życzymy miłej zabawy i owocnej nauki :)

Zobacz także:

Piżmowa Pani
dynia-pizmowa-4
Ananasy z szyszek
ananaski10
Jesienna rafa koralowa
jesienna-rafa-koralowa-6

 

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *