Kameleon z papierowych talerzyków

kameleonJeżeli jesteście ciekawi jak zrobić kameleona z papierowych talerzyków oraz kolorowych kredek to zapraszam. Na koniec krótki filmik pokazujący jak kameleon zmienia kolory oraz kilka ciekawostek o tych niezwykłych gadach :)

Potrzebne materiały:

dwa papierowe talerzyki, szablon kameleona, kolorowe kredki lub farby, sznurek jutowy, nożyczki, nożyk do cięcia papieru, długopis, wykałaczka.

Na papierowym talerzyku rysujemy kameleona. Można go narysować samemu – wersja dla uzdolnionych plastycznie lub poszukać i wydrukować z internetu, czyli tak jak ja to zrobiłam. Narysowany (odrysowany) kameleon nie może zajmować powierzchni większej niż ¼ papierowego talerzyka.

kameleon-1 kameleon-2 kameleon-3

kameleon-4
 
 
 
 
 
Nożykiem do cięcia papieru delikatnie wycinamy kameleona.
 
 
 
 
 

kameleon-7
 
 
 
Kiedy ja pracowałam nad dopasowaniem, odrysowaniem i wycięciem gada z papierowego talerzyka, Basia pomalowała kredkami drugi papierowy talerzyk. Zamiast kredek można wykorzystać farbki lub kolorowy papier. Ważne, aby na talerzyku było jak najmniej niepomalowanych miejsc. Im więcej kolorów tym lepiej :)
 
 
 

kameleon-6
 
 
 
 
Na koniec talerzyki nakładamy na siebie. Na wierzchu musi być talerzyk z wyciętym kameleonem, pod spodem talerzyk pomalowany przez dziecko.
 
 
 
 

kameleon-5
 
 
 
 
 
Środek talerzyków przebijamy ostrym narzędziem (ja użyłam do tego wykałaczki do szaszłyków), a następnie przeplatamy sznurkiem jutowym. Końce sznureczka zawiązujemy na supełek.
 
 
 
 
 

Starajcie się przełożyć sznurek dokładnie przez środek talerzyków. Mi niestety to się nie udało :( Na załączonym filmiku widać jak w pewnym momencie talerzyki brzydko się „rozjeżdżają”. Zamierzony efekt osiągnęłyśmy, kameleon zmienia barwy, ale zdecydowanie lepiej wyglądałoby, gdyby talerzyki na siebie nachodziły.

Talerzyk pomalowany przez dziecko trzymamy nieruchomo. Talerzykiem z wyciętym kameleonem powoli kręcimy i obserwujemy jak kameleon pięknie zmienia barwy.

Na koniec bardzo krótki (kilkusekundowy) filmik pokazujący jak kameleon zmienia barwy :)

Kilka ciekawostek o kameleonach:

1. Kameleony potrafią przybrać postać zeschłego liścia, zmienić kolor skóry oraz nadąć się, aby być dwa razy większym.
2. Zmiana barwy jest związana z jego stanem fizycznym oraz emocjonalnym, a nie tak jak większość osób uważa próbą kamuflażu. Kameleony nie zmieniają radykalnie koloru lecz przyjmują różne odcienie tego samego koloru.
3. Język kameleona przekracza swoim rozmiarem długość ciała kameleona (wraz z ogonem). W czasie polowania kameleon wyrzuca język z prędkością około 5 m/s.
4. Oczy kameleona mogą poruszać się we wszystkich kierunkach, jedno niezależnie od drugiego. Jednym okiem może obserwować prawą stronę, a drugim lewą. Podobno jest w stanie obserwować otoczenie w zakresie 360 stopni.
5. Gałka oczna kameleona jest osłonięta powieką, która ma kolor taki sam jak reszta ciała.
6. Kameleony nie mają uszu.
7. Pod przezroczystą skórą kameleona znajdują się trzy warstwy komórek zawierające pigmenty w podstawowych kolorach: czerwony, żółty, niebieski, biały i czarny. Kolory się mieszają i powstają barwy, które możemy zaobserwować na jego ciele.
8. Największy kameleon to kameleon olbrzymi (samiec długość do 100 cm, samica do 50 cm). Najmniejszy to Brookesia micra – nie przekracza 3 cm długości. Gatunek ten jest jednocześnie jednym z najmniejszych poznanych kręgowców owodniowych.

Zobacz także:

Miś Uszatek z papierowych talerzyków
mis5
Balonowy ping pong
IMG_5366 (kopia)-0.3-kn
Ptasie gniazdo
ptasie_gniazdo-6

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *