Jesienne liście

liście

Niestety od kilku dni pogoda nas nie rozpieszcza. Cały czas pada i jest bardzo zimno. W dodatku dzieciaki się przeziębiły i zamiast biegać po parku jesteśmy zmuszeni siedzieć w domu. Aby zrekompensować brak popołudniowych spacerów postanowiłyśmy przygotować z Basią jesienne liście.

Potrzebne materiały: duża kartka papieru (może być biała) , kilka małych kartek papieru (w różnych kolorach), nożyczki, klej

Pracę zaczęłyśmy od wycięcia z dużej kartki papieru kilku liści. Znaleziony podczas ostatniego spaceru liść klonu wykorzystałyśmy jako szablon. Basia przytrzymywała liść, a ja odrysowałam go na dużej kartce. Narysowany liść wycięłam nożyczkami.

liście liście

Kolejnym krokiem było pocięcie nożyczkami kolorowych kartek na różnej wielkości kawałki.

Na wyciętym liściu Basia przykleiła wycinki z kolorowych karteczek, tworząc piękną kompozycję przedstawiającą kolorowy jesienny liść.

liście liście

Po zakończonej pracy przycięłam nożyczkami wystające skrawki kolorowych karteczek, tak aby nasz liść ponownie nabrał kształtu.

Dlaczego liście zmieniają kolor?

Jesienią, kiedy dni stają się coraz krótsze, a słońca jest coraz mniej to zawarty w liściach chlorofil ulega rozkładowi. Woda oraz składniki odżywcze wycofują się z liści do łodyg i korzeni. Drzewa zaczynają wytwarzać barwniki, odpowiedzialne za zmianę koloru liści: karotenoidy (odpowiedzialne za kolor pomarańczowy), ksantofile (odpowiedzialne za kolor żółty) oraz antocyjany (odpowiedzialne za kolor fioletowy). W pierwszej fazie zieleń przechodzi w żółć, następnie w pomarańcz i czerwień, a na końcu brąz.
Istnieją dwie teorie wyjaśniające dlaczego liście zmieniają jesienią kolor. Według William D. Hamiltona ogniste kolory drzew mają odstraszać szkodniki, takie jak mszyce, które jesienią szukają bezpiecznego miejsca na złożenie jaj. Inna teoria głosi, że karotenoidy i ksantofile zawarte w liściach stanowią filtr przeciwsłoneczny. Chronią roślinę przed nadmiernym promieniowaniem i wychwytują szkodliwe dla przetrwania rośliny wolne rodniki.

Dlaczego liście opadają z drzew?

Drzewa gubią liście, aby zminimalizować funkcje życiowe i przejść w stan spoczynku. W miejscu, gdzie liść łączy się z łodygą powstaje warstwa komórek, która odcina dopływ substancji odżywczych do liścia. Liście stają się kruche, łamliwe, a następnie przy niewielkim podmuchu wiatru opadają na ziemię. Opadające liście tworzą kolorową pierzynkę, która rozkłada się i stanowi dodatkowe źródło pożywienia dla drzew. Innym powodem dla którego drzewa gubią liście jest to, że zawarta w liściu woda podczas przymrozków zamieniłaby się w lód, który rozsadziłby liście. Ponadto zamarznięta woda nie jest przyswajalna dla korzeni.

Drzewa iglaste nie zrzucają igieł na zimę, ponieważ igły pokryte są grubą skórką i substancją woskową, która chroni je przez niskimi temperaturami. Z igieł do korzeni odprowadzana jest woda.

Zachęcam do przygotowania kolorowych jesiennych liści ze swoimi pociechami, a następnie przesłanie zdjęć Waszych prac na adres: kobietaniepracujaca@gmail.com. W tytule proszę o wpisanie: jesienny liść oraz imię dziecka. Wszystkie zdjęcia zostaną opublikowane na stronie http://kobietaniepracujaca.pl pod dzisiejszym postem oraz facebooku.

 

Pozdrawiamy i życzymy miłego długiego weekendu :)

Zobacz także:

Tabliczka mnożenia – nauka poprzez zabawę
IMG_3252
Gra dla dzieci – jesienne jabłuszka
IMG_2039
Jesienna rafa koralowa
jesienna-rafa-koralowa-4
Papuga

DSC03832 (kopia)-0.3-kn

Frotaż liści
IMG_1952
Ślimak z liści
slimak-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *