Gra dla dzieci „Jesienne jabłuszka”

Gra_dla_dzieci_jesienne_jabłuszka Za oknem złocista jesień nie tylko kalendarzowa, ale także astronomiczna. Piękna pogoda inspiruje nas do spacerów oraz wycieczek rowerowych, a długie wieczory do ciekawych pomysłów na zabawy z dziećmi. Podczas jednej z takich rodzinnych wycieczek rowerowych mieliśmy okazję do obserwowania ludzi zbierających jabłka. Początek jesieni jest znakomitym czasem w ogrodzie kiedy możemy przeprowadzić zbiór owoców. Smak zebranych owoców jest dla ogrodników nagrodą za całoroczną ciężką pracę.

Obserwacja jesiennych zbiorów owoców zainspirowała mnie do przygotowania dla moich maluchów gry, którą wspólnie z dziećmi nazwaliśmy „Jesienne jabłuszka”.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły na każdym etapie przygotowywania planszy oraz pionków do naszej wspólnej zabawy.

 

Do przygotowania planszy wykorzystaliśmy następujące materiały: kartki z bloku rysunkowego, taśmę bezbarwną, farbki, pędzelki, plastikowy kubek z wodą, czarny mazak, plastikowe nakrętki od butelek. Na początku ja pomogłam dzieciom skleić 8 kartek z bloku rysunkowego za pomocą taśmy bezbarwnej. Kolejny etap przygotowywania planszy należał do dzieciaków. Ich zadaniem było narysowanie na całej powierzchni „kartki” dużego drzewa. Na koniec na koronie drzewa narysowaliśmy kółeczka (odrysowaliśmy plastikowe nakrętki od butelek).
Plansza już skończona, trzeba przygotować pionki.
Do przygotowania pionków potrzebne są plastikowe nakrętki od butelek, farbki, pędzelek, plastikowy kubek z wodą, blok rysunkowy, taśma bezbarwna dwustronna. Zadaniem dzieci było narysowanie i wycięcie z papieru jak największej ilości małych kolorowych jabłuszek. Wszystkie jabłuszka wspólnie poprzyklejaliśmy do plastikowych nakrętek od butelek.
Gra dla dzieci „jesienne jabłuszka” skończona. Potrzebne są jeszcze tylko dwie kostki do gry i możemy zaczynać.

W grę można grać z dziećmi już od najmłodszych lat. Jeżeli mamy malutkie dziecko możemy przygotować taką planszę, a zadaniem dziecka jest położenie nakrętek z jabłuszkami na planszy w miejscu narysowanych kółek. Po skończonej pracy dziecko nagradzamy brawami.

Poziom trudności zwiększamy w zależności od wieku naszego dziecka. Jeżeli dziecko zna cyferki możemy pobawić się w następujący sposób: rzucamy kostką do gry i tyle ile wypadnie oczek na kostce tyle nakrętek z jabłuszkami musi dziecko położyć na planszy.

Dla starszych dzieci, które potrafią dodawać, mnożyć i odejmować zwiększamy stopień trudności. Dziecko rzuca dwoma kostkami do gry, dodaje lub mnoży liczbę oczek na dwóch kostkach, a następnie wynik umieszcza na planszy za pomocą nakrętek z przyklejonymi jabłuszkami.
W ten sam sposób dziecko umieszcza na planszy wynik odejmowania (od większej ilości oczek na kostce odejmuje mniejszą liczbę oczek). Na początku ustalamy z dzieckiem jakie działanie matematyczne będziemy ćwiczyli. Jeżeli chcemy poćwiczyć z dzieckiem wszystkie działania matematyczne to przed rzutem kostkami musimy wylosować odpowiednie działanie matematyczne. W plastikowym pojemniku umieszczamy karteczki z odpowiednimi znakami +, -, *. Po wylosowaniu działania matematycznego zaczynamy zabawę.

Gra „jesienne jabłuszka” jest nie tylko świetną, ale także bardzo pouczającą zabawą dla dzieci. Dziecko grając w „jesienne jabłuszka” nawet nie czuję, że uczy się podstaw matematyki.

Uwaga! Jeżeli chcemy pograć z dzieci w jesienne jabłuszka – mnożenie należy pamiętać, że plansza musi być naprawdę duża i musimy mieć bardzo dużo pionków :). Dobrze, że przed nami długie jesienne wieczory :)

A Wy jakie macie pomysły na spędzanie długich jesiennych wieczorów z dziećmi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *