Fasolka szparagowa z boczkiem

3-0.3-knFasolka szparagowa z boczkiem to świetny dodatek do obiadu lub smaczna przekąska na kolację.

Czas przygotowania: 12 min.

Składniki:

1 kg fasolki szparagowej

kilka cienkich plastrów boczku

parmezan (opcjonalnie)

sól

pieprz

Sposób przygotowania:

1. Umytą i pozbawioną końcówek fasolkę szparagową blanszujemy przez 3 min., a następnie hartujemy w bardzo zimnej wodzie i dokładnie osuszamy (dokładny opis poniżej).

2. Fasolkę zawijamy w boczek i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza. Pieczemy przez ok. 10 min.

3. Po upieczeniu fasolkę doprawiamy solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz parmezanem (opcjonalnie).

Smacznego!

Blanszowanie

Blanszowanie to proces polegający na zanurzeniu warzyw lub owoców na kilka minut we wrzątku, a następnie schłodzeniu ich w bardzo zimnej wodzie. Dzięki blanszowaniu produkty zachowują swój naturalny kolor, smak oraz właściwości odżywcze i jednocześnie stają się wolne od zarazków.

Najpopularniejsza i chyba najprostsza metoda blanszowania polega na wrzuceniu warzyw lub owoców do wrzącej wody. Wody powinno być co najmniej dwa razy więcej niż wrzucanych produktów. Po wrzuceniu produktów temperatura wody nie może się znacznie obniżyć. Po kilku minutach wylewamy blanszowane produkty na durszlak, a następnie ponownie wrzucamy do garnka i zalewamy bardzo zimną wodą. Blanszowane produkty powinny być tyle samo czasu we wrzącej wodzie co w zimnej. Produkty należy schłodzić jak najszybciej, aby nie dogotowały się stygnąc. Innym sposobem blanszowania warzyw i owoców jest użycie pary wodnej. Blanszowane produkty umieszczamy w specjalnym naczyniu do gotowania na parze. Po kilku minutach schładzamy je w zimnej wodzie. Jeżeli zdecydujemy się na druga metodę, to produkty należy blanszować 1,5 razy dłużej niż we wrzątku.

Z procesem blanszowania spotkał się każdy kto chociaż raz w życiu robił gołąbki lub obierał pomidora zalewając go na zmianę gorącą i zimną wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *