Edukacyjna zabawa kolorowymi słomkami

DSC03158-0.3-knW dzisiejszym poście propozycja zabawy dla dzieci w wieku od 1 do 4 lat. Do zabawy potrzebujemy styropian, wykałaczki oraz pociętą na kawałki słomkę do picia zimnych napojów. Wykałaczki wbijamy w styropian ostrą końcówką.

Zabawę z najmłodszymi dziećmi możemy zacząć od nakładania kawałków słomki na wykałaczki. Podczas zabawy dziecko ćwiczy małą motorykę. Uczy się chwytania małych przedmiotów jedną ręką, kontroluje ruchy rąk i palców oraz operuje przedmiotem w celu wykonania zadania. Zabawa jest bardzo absorbująca i rozwijająca. Moja córka potrafi spędzić kilkadziesiąt minut na nakładaniu kolorowych słomek na wykałaczki.DSC03161-0.3-knDzieci w wieku ok. 2 lat potrafią rozpoznawać kolory, ale nie umieją ich jeszcze prawidłowo nazwać. Zadaniem dziecka jest posegregowanie kolorowych słomek według kolorów. Każdy kolor dziecko nakłada na inną wykałaczkę. Jeżeli do zabawy wykorzystamy makaron penne to możemy go pomalować kolorowymi farbkami. Na początek proponuję pomalować makaron na podstawowe kolory: niebieski, żółty, czerwony oraz zielony. Dziecko w wieku ok. 3 lat zaczyna rozróżniać kolory i prawidłowo je nazywać.DSC03164-0.3-knDla starszych dzieci proponuję wykorzystać zabawę do nauki liczenia. Zadaniem dziecka jest umieszczenie odpowiedniej liczby kolorowych słomek na wykałaczce, tak jak pokazano na zdjęciu. Jeżeli dziecko opanuje powyższe umiejętności możemy zacząć naukę dodawania i odejmowania, w podobny sposób jak to dawniej robiono za pomocą liczydła. Podczas zabawy dziecko nie tylko nauczy się liczyć, ale także miło spędzi czas.DSC03169-0.3-kn

Zamiast styropianu do przygotowania zabawy możemy użyć plasteliny. Plastikowe słomki do picia zimnych napojów możemy zastąpić makaronem penne lub koralikami. Kawałki słomki oraz makaron penne idealnie sprawdzą się do zabawy z młodszymi dziećmi. Elementy są na tyle duże, że nie ma obawy, że dziecko weźmie je do buzi i połknie. Kolorowe koraliki polecam do zabawy starszym dzieciom. Bawiąc się z najmłodszymi, wykałaczki możemy zastąpić np. makaronem spaghetti. Ma on jednak swoje zalety i wady. Największą jego zaletą jest to, że jest kruchy i nie ma obawy, że dziecko się nim zrani. Wadą natomiast jest to, że ruchy małego dziecka nie są jeszcze dobrze skoordynowane i dziecko podczas próby nałożenia słomki może go złamać.

Udanej zabawy!

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *