Dynia – jak ją wykorzystać do zabawy?

Dynia ozdobiona szerokim uśmiechem jest najczęściej kojarzoną przez dzieci z zabawą halloweenową, a nam kobietom kojarzy się z przetworami robionymi na zimę i rozgrzewająca jesienną zupą. Dynia to bomba witamin i minerałów, których wartości odżywczych nie sposób przecenić.

Dynia należy do warzyw niskokalorycznych. Zawiera witaminy C, D, B1, B2, PP, kwas foliowy i dużą dawkę beta-karotenu (zwłaszcza pomarańczowa odmiana). Ma działanie antyutleniające, przeciwdziała nowotworom i chorobom układu krążenia, wzmacnia układ odpornościowy, pobudza trawienie, obniża poziom tłuszczów we krwi, pomaga zredukować tkankę tłuszczową, działa uspokajająco i pomaga w dolegliwościach nerek.

Dynia króluje na naszych stołach od początku września do końca stycznia.

Ciekawostki :)

Już od kilkunastu lat na świecie odbywa się konkurs na najcięższą dynię. W tym roku w Polsce tytuł najpiękniejszej i największej przypadł dorodnej dyni ważącej 648,2 kg., którą wyhodował pan Dominik Kędziak z miejscowości Kurówek pod Łodzią. Dynia pana Dominika otrzymała nie tylko tytuł najcięższej dyni wyhodowanej w tym roku, ale jest także nową rekordzistką Polski.

 

najwieksza-dynia-krapkowice

 

W tym roku padł także nowy rekord Guinnessa na najcięższą dynię świata. Szwajcarskiemu architektowi, a z zamiłowania ogrodnikowi, Beniemu Meierowi udało się wyhodować największą dynię na świecie. Rekordzistka waży aż 1054 kilogramy. Dynię tę można podziwiać na wystawie w Klaistow w Niemczech do 2 listopada.

 

najwieksza-dynia-rekord-guinessa

 

Dyniowe kręgle – propozycja zabawy dla dzieci na długie jesienne popołudnia

Dyniowe kręgle oto moja propozycja na świetną zabawę z dzieciakami. Do zabawy potrzebujemy jedynie dynię niewielkich rozmiarów i puste butelki po wodzie mineralnej. Butelki napełniamy woda, a następnie ustawiamy 10 sztuk w kształcie trójkąta.

Siadamy z dzieckiem w odległości ok 3-4 m (odległość zależy od wieku dziecka) od ustawionych butelek i po kolei turlamy naszą dynio – kulę. Tak jak podczas klasycznych kręgli gra składa się z 10 rund. W każdej rundzie gracz może dwa razy turlać dynio-kulę. Ilość punktów zależy od ilości strąconych butelek.

Gra wydaje się pozornie bardzo prosta, jednak kształt dyni dalece odbiega od kuli do kręgli z która zwykliśmy kojarzyć podobne zabawy. Dzięki temu, nasza kula-dynia, ma często nieregularny i nierzadko dość przypadkowy tor ruchu. Ta losowość sprawia, że zabawa jest o wiele ciekawsza, a wynik rozgrywki może się zmienić w ostatniej chwili.

 

DSC00203DSC00206

 

Po zakończonej zabawie, dynie można wykorzystać do zrobienia smacznych dań. Już jutro na mojej stronie oraz na kanale YouTube kobieta (nie)pracujaca pojawi się filmik jak przygotować dynię w zalewie słodko-kwaśnej. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do oglądania :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *