Domowe układanki – dopasowanki dla dzieci

DSC03218-0.3-knUkładanki, puzzle i klocki to jedne z najstarszych zabawek jakie wymyślono dla dzieci. Ich popularność nigdy nie maleje, są ponadczasowe. Układanki i puzzle to doskonałe zabawki dla dzieci w każdym wieku. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą koncentracji oraz ćwiczą pamięć. Bardzo ważne jest dopasowanie zabawki do wieku dziecka. Jeżeli zabawka będzie za bardzo skomplikowana to dziecko może się zniechęcić do dalszego układania. Jeżeli za prosta to szybko się znudzi. Układanki i puzzle to zabawki, które nie tylko dostarczają dziecku rozrywki, ale także przyśpieszają ich rozwój i pobudzają kreatywność. Układanki uczą spostrzegawczości, cierpliwości i wytrwałości w osiąganiu celu. Wpływają bardzo korzystnie na rozwój motoryczny dzieci oraz uczą precyzyjnych ruchów rąk. Ponadto, dopasowanie elementów wymaga od dziecka skupienia i koncentracji.

W dzisiejszym poście propozycja przygotowania domowej układanki – dopasowanki dla dziecka. Zabawka jest prosta i szybka do przygotowania, a jednocześnie niezwykle absorbująca dla dziecka. Do jej wykonania potrzebujemy dużą kartkę papieru oraz przedmioty, które dziecko dobrze zna i często się nimi bawi. Na kartce papieru (ja użyłam pudełko kartonowe) odrysowujemy wybrane przedmioty. Zadaniem dziecka jest dopasowanie przedmiotu do odpowiedniego kształtu narysowanego na papierze. Ilość przedmiotów zależy do wieku dziecka. Bawiąc się z małymi dziećmi zacznijmy od 4-5 przedmiotów i z czasem zwiększajmy poziom trudności. Pamiętajmy, aby dopasować wielkość przedmiotów do wieku dziecka. W przypadku małych dzieci przedmioty muszą być odpowiednio duże, aby dziecko ich nie połknęło. Zaleta domowych układanek jest to, że szybko i minimalnym kosztem możemy przygotować dla dziecka nową planszę z nowymi przedmiotami do układania.

Poziom trudności układanki zwiększamy nie tylko poprzez odrysowywanie na papierze większej liczby przedmiotów. Możemy zaproponować dziecku inną grę, np. na kartce papieru odrysowujemy 5 przedmiotów. Przedmioty te plus kilka dodatkowych dajemy dziecku do dopasowania. Zadaniem dziecka jest wybranie właściwych przedmiotów i ich dopasowanie do kształtów narysowanych na kartce papieru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *